Dvanáct knižních novinek opět přinese Velký knižní čtvrtek. Tentokrát již 20. března 2014.

/ Tomáš Weiss

Jo Nesbø, Miloš Urban, Peter May, Irena Dousková nebo Alice Munroová, to je jen část autorů, jejichž novinky se 20. 3. 2014 objeví na pultech knihkupectví v rámci dalšího pokračování akce Velký knižní čtvrtek.
Jo Nesbø, Miloš Urban, Peter May, Irena Dousková nebo Alice Munroová, to je jen část autorů, jejichž novinky se 20. 3. 2014 objeví na pultech knihkupectví v rámci dalšího pokračování akce Velký knižní čtvrtek.

Knižní distribuce Kosmas ve spolupráci s předními nakladateli a knihkupci opět připravila pokračování akce Velký knižní čtvrtek. Tentokrát poprvé v měsíci březnu. „V loňském roce jsme poprvé zkusili udělat „čtvrtky“ dva, protože jsme se chtěli věnovat novinkám nejen na předvánoční sezónu. Po vyhodnocení se ukázalo, že to byla správná úvaha a tak jsme rozhodnuti zachovat „dva čtvrtky“ do roka. Nicméně zkusíme posunout první Velký knižní čtvrtek tohoto roku už na březen, aby mezi nimi byl větší časový rozestup. Ostatně, když jsme s Velkým knižním čtvrtkem začínali, tak jsme říkali, že čtvrtek byl vždy den, kdy se stály fronty na nové knihy. A teď si můžeme připomenout březen – měsíc knihy,“ říká s úsměvem zástupce Kosmasu Ctirad Fuchs.

 

A na co se tedy mohou čtenáři 20. března těšit ve svých knihkupectvích? Určitě na nový, netrpělivě očekávaný, krimi román od Jo Nesbøho nazvaný Červenka, ve kterém Harry Hole omylem zastřelí amerického agenta tajné služby a co všechno z toho vzejde; na detektivní román z pera autora Petera Maye, jehož český nakladatel po loňském mezinárodně úspěšném a oceněném debutu Skála přináší novinku s názvem Muž z ostrova Lewis nebo naopak na inteligentní noir Přišla z moře napsaný jako odpověď současným krimi románům, které neznají míru v počtu mrtvol od oblíbeného autora Miloše Urbana. Čtenáře jistě zaujme Irena Dousková svým románem Medvědí tanec, ve kterém se zabývá posledními měsíci nemocného Jaroslava Haška na Lipnici. Z dalších knih je to román Drahý život nositelky Nobelovy ceny Alice Munroové nebo kniha Altschulova metoda - první díl chystané tetralogie Chaima Cigana Kde lišky dávají dobrou noc. Jedná se o původní českou fantasy prózu na pomezí politického, respektive psychologického thrilleru. Dojemně komický příběh o dospívání aneb pro všechny, kdo přežili pubertu, to je kultovní kniha Jenom ponožky nestačí britského autora Marka Loweryho. Nejprodávanější americký román roku 2013 Nádherné trosky Jesseho Waltera (v angličtině vyšel v roce 2012) nabízí fascinující, mnohovrstevný příběh o lidských snech a jejich střetu s životní realitou. Nebude chybět ani detektivní komiks z divadelního prostředí nazvaný Na odstřel autorky Lucie Lomové, kde hlavní hrdinka divadelní kritička Dita Oulibská má tak trochu styl slečny Marplové. Vážnější téma pak najdeme v knize Sedm dní do pohřbu - vzpomínková próza překladatele a publicisty Jána Roznera vyšla poprvé na Slovensku v roce 2009, tři roky po smrti autora a šestadvacet let po jejím napsání, a hned se stala slovenskou „Knihou roku 2009“. Dvanáctku knih pak ještě doplní další případ slavného soudce Ti Smrt čínského kuchaře od Frederica Lenormanda (je to již jeho devátý případ se soudcem Ti v češtině) a první z řady historických detektivek s prvky špionáže a konspiračního thrilleru, ale i hororu a mysteriózního či dobrodružného románu Mrtvý na pekelném vrchu od hvězdy české a slovenské fantasy Juraje Červenáka.

 

Velký knižní čtvrtek – 20. 3. 2014 (seznam titulů)

Jo Nesbø                     Červenka (Kniha Zlín)

Miloš Urban                   Přišla z moře (Argo)

Peter May                       Muž z ostrova Lewis (Host)

Alice Munroová               Drahý život (Paseka)

Irena Dousková               Medvědí tanec (Druhé město)

Juraj Červenák                Mrtvý na Pekelném vrchu (Argo)

Mark Lowery                   Jenom ponožky nestačí (Argo)

Jess Walter                     Nádherné trosky (Argo)

Lucie Lomová                   Na odstřel (Labyrint)

Chaim Cigan                    Altschulova metoda /Kde lišky dávají dobrou noc I. (Torst)

Ján Rozner                      Sedm dní do pohřbu (Prostor)

Frederic Lenormand          Případy soudce Ti: Smrt čínského kuchaře (Garamond)

Více informací již brzy na www.velkyctvrtek.cz

Další články

Je po uzávěrce. Knihy pro 13. ročník literárních cen Magnesia Litera 2014 jsou přihlášeny. V loňském roce, jak si ještě pamatujeme, vyhrál cenu pro Knihu roku Jiří Hájíček a jeho Rybí krev. Jak to s knihami a cenami letos bude, ví nejlépe jeden ze členů výboru občanského sdružení Litera a vlastně praotec těhle cen, literární publicista Pavel Mandys.
Aktuality

3 otázky na Magnesii Literu 2014....pro Pavla Mandyse

Je po uzávěrce. Knihy pro 13. ročník literárních cen Magnesia Litera 2014 jsou přihlášeny. V loňském roce, jak si ještě pamatujeme, vyhrál cenu pro Knihu roku Jiří Hájíček a jeho Rybí krev. Jak to s knihami a cenami letos bude, ví nejlépe jeden ze členů výboru občanského sdružení Litera a vlastně praotec těhle cen, literární publicista Pavel Mandys.
 | Tomáš Weiss
Konečně vyšla kniha o legendárním českém animátorovi, ilustrátorovi, kreslíři a spisovateli.  Zvlášť v poválečném animovaném filmu patří jeho jméno do světového kontextu. Publikujeme text, který pro OKO napsala jeho dcera a spoluautorka monografie. Dalším spoluautorem je i editor Jan Šulc, čerstvý držitel Ceny Karla Čapka.
Aktuality

Tereza Brdečková píše o monografii svého otce Jiřího Brdečky

Konečně vyšla kniha o legendárním českém animátorovi, ilustrátorovi, kreslíři a spisovateli. Zvlášť v poválečném animovaném filmu patří jeho jméno do světového kontextu. Publikujeme text, který pro OKO napsala jeho dcera a spoluautorka monografie. Dalším spoluautorem je i editor Jan Šulc, čerstvý držitel Ceny Karla Čapka.
 | Tomáš Weiss
Nakladatelství Fragment hlásí, že nejúspěšnější beletristickou českou novinkou roku 2013 je kniha Zdeňka Svěráka Po strništi bos. Od října do prosince se jí prodalo 56 171 výtisků.  Vychází přitom z žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Jak vlastě takový žebříček prodejnosti vzniká?
Aktuality

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je v Česku nejprodávanější?

Nakladatelství Fragment hlásí, že nejúspěšnější beletristickou českou novinkou roku 2013 je kniha Zdeňka Svěráka Po strništi bos. Od října do prosince se jí prodalo 56 171 výtisků. Vychází přitom z žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Jak vlastě takový žebříček prodejnosti vzniká?