Tomáš Sedláček nejraději mimo šachovnici
/ Tomáš Weiss
Tah Sedláčkem na h 9 se nakladatelství 65. pole vydařil. Ekonomie dobra a zla dopadla ekonomicky výborně. A tak vycházejí se Sedláčkem v hlavní roli knihy další. Rozhovory Soumrak homo economicus a (R)evoluční ekonomie: O systému a lidech. O Sedláčkův hippie akademismus je zájem i v zahraničí. O tom nám na požádání napsal šéf nakladatelství 65. pole Tomáš Brandejs.
Japonsko bude v pořadí patnáctou zemí, kde vyjde úspěšná česká kniha Ekonomie dobra a zla. Na japonský trh – jeden z největších na světě – by se kniha filosofujícího ekonoma Tomáše Sedláčka měla dostat letos nebo příští rok. Knihu uvede prestižní tokijské nakladatelství Toyo Keizai.
Zájem Japonska je ukázkou, že ze Sedláčka se stal autor mezinárodního formátu. V Německu, Francii a Polsku již vyšla i jeho další knížka Soumrak homo economicus. Jde o první ze série rozhovorů se světovými osobnostmi, které Sedláček oslovil kvůli tomu, že o ekonomii také přemýšlejí "trochu jinak”.
V Soumraku Sedláček debatuje s kanadským matematikem Davidem Orrellem. Druhé dílo připravil s uznávaným americkým antropologem Davidem Graeberem. Kniha se jmenuje (R)evoluční ekonomie: O systému a lidech. Jde o novinku, která si rychle získává své příznivce. Důvodů je několik – ať už fakt, že vývoj ve světě potvrzuje správnost Sedláčkova konzistentního přístupu postaveného na snaze psát o ekonomii bez stereotypů, anebo dobrý výběr Graebera coby partnera pro rozhovor. Graeber je v mnoha ohledech ještě provokativnější než Sedláček. Patří k zakladatelům protestního hnutí Occupy Wall Street a navzdory úspěšné akademické kariéře o sobě mluví jako o profesionálním anarchistovi.
Všechny tři Sedláčkovy knihy najdete v distribuci Kosmas, stejně jako anglický překlad Ekonomie dobra a zla od prestižního nakladatelství Oxford University Press. Sedláčkova prvotina kromě Česka a Británie vyšla také v Německu, Číně, Francii, Polsku, Itálii, Rumunsku, Maďarsku, Slovensku, Nizozemsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Kromě japonštiny jsou podepsány smlouvy o dalších třech překladech, které se nyní připravují – do turečtiny, slovinštiny a španělštiny.
Tomáš Brandejs
Economics of Good and Evil
404 Kč
Ekonomie dobra a zla
257 Kč
Ekonomie dobra a zla
285 Kč
Ekonomie dobra a zla
338 Kč
Ekonomie dobra a zla
198 Kč
Soumrak homo economicus
116 Kč
Soumrak homo economicus
79 Kč
Další články
Kafka vydává u Supraphonu?
Už je to tak! Ke komiksovému vydání Zámku, které už vyšlo anglicky, česky i německy, teď literárně-hudební projekt Kafka Band vydává soundtrack Das Schloss (Zámek). Datum vydání: 14.února.
Dvanáct knižních novinek opět přinese Velký knižní čtvrtek. Tentokrát již 20. března 2014.
Jo Nesbø, Miloš Urban, Peter May, Irena Dousková nebo Alice Munroová, to je jen část autorů, jejichž novinky se 20. 3. 2014 objeví na pultech knihkupectví v rámci dalšího pokračování akce Velký knižní čtvrtek.
3 otázky na Magnesii Literu 2014....pro Pavla Mandyse
Je po uzávěrce. Knihy pro 13. ročník literárních cen Magnesia Litera 2014 jsou přihlášeny. V loňském roce, jak si ještě pamatujeme, vyhrál cenu pro Knihu roku Jiří Hájíček a jeho Rybí krev. Jak to s knihami a cenami letos bude, ví nejlépe jeden ze členů výboru občanského sdružení Litera a vlastně praotec těhle cen, literární publicista Pavel Mandys.