Příběh vytetovaný na galejích - Motýlka načetl Norbert Lichý

/ Tomáš Weiss

Podobně jako třeba Frajer Luke nebo Pahorek je Motýlek strhujícím vězeňským příběhem. Z velké části autobiografickým. Přání načíst knihu se splnilo ostravskému herci Norbertu Lichému. Kus klimatu Ďábelských ostrovů Francouzské Guayany si prý užil přímo v dusnu studia, kde knihu letos v létě namluvil.

Henri Charrière, řečený Motýlek, byl 26. října roku 1931 za vraždu odsouzen k nuceným pracím na Ďábelských ostrovech Francouzské Guyany, a měl tedy zbytek svého žití strávit ve věznici, kde řada galejníků nepřežila ani první rok trestu. Rozsudek byl podle Charrièra nespravedlivý a proces zmanipulovaný. Cítil se nevinným. Pravda je, že i policisté, vyšetřující tehdy případ smrtelného zranění jednoho z členů pařížské galérky, považovali trest za příliš krutý. A to, co vězně čekalo, se skutečně blížilo peklu, ze kterého se Charrière pokusil opakovaně uprchnout.

Další články

Rádio Kosmas

Buddhovy večerníčky

Audiokniha je určena především malým dětem, takže každé poselství je sděleno jasně a srozumitelně. Navíc Barbora Hrzánová čte pohádky zasvěceně a s netajeným potěšením, což z audioknihy činí mimořádný počin, který stvrzuje, že slova jsou mocnější než zbraně. Bonusem celého vyprávění je vysvětlení počátků buddhismu
 | Tomáš Weiss
Rádio Kosmas

Audiem rozkvetlá Dívka ve vlaku

Jsou nahrávky, na kterých je knižní předloha neslaně nemastně přečtená...a tím to končí. A pak jsou audia, která dají knižní předloze další rozměr, vlastně její záměr nějak dotvoří. Jak říká vydavatel Martin Pilař: "Od začátku jsme chtěli tři výrazné herečky, které svým hlasem dodají charakteru postav charisma, přičemž vyprávění oživí a pozvednou." Těmi třemi jsou: Petra Špalková, Tereza Bebarová a Lucie Pernetová.
 | Tomáš Weiss
Rádio Kosmas

Lenka Vlasáková jako Jozova Hanule ze Želar

Na Vánoce to budou tři roky, co spisovatelka Květa Legátová v požehnaném věku nedožitých třiadevadesátí let zemřela. Dobře si určitě pamatujete, jaký zájem vzbudila svými knihami, které publikovala v letech 2001 a 2002 - Želary a Jozova Hanule. Ondřej Trojan podle novely Jozova Hanule natočil film s názvem Želary - a tohle zmatení názvů respektuje i současná audio podoba. Filmovou Ańu Geislerovou tu vystřídala Lenka Vlasáková.