Megafon - podcast Kosmasu s Pavlem Klusákem o jeho knize podivuhodných hudebních příběhů Uvnitř banánu

/ Tomáš Weiss, studio Soundguru

Hostem je vyhledávač a propagátor nekonfekční hudby. S energií sběratele se už léta vydává po stopách zvuků a skladeb, které většinou stojí mimo masový zájem. Zajímají ho experimenty, autoři, kteří předběhli dobu nebo je doba nestačila polapit. Dokáže takovou hudbu najít. Dokáže ji vidět i v širších souvislostech. A navíc – dokáže o ní i pestře mluvit a psát. Jeho nejnovější kniha Uvnitř banánu není jen bedekrem hudebního outsiderství a kuriozit. Jde o svébytnou sbírku literární textů.

 

Další články

Rádio Kosmas

Na dotek - podcast Aktualně.cz: hostem Petra Viziny Josef Rauvolf

Jeden z beatniků, s nimiž devětašedesátiletý překladatel a novinář Rauvolf stárne, je Jack Kerouac, kterého v USA i Česku proslavil román Na cestě. Narodil se přesně před 100 lety, zemřel v pouhých sedmačtyřiceti, roku 1969. Nakladatelství Argo teď v novém překladu Lucie Simerové vydalo jeho román Doktor Sax.
 | Petr Vizina, Aktualne.cz
Rádio Kosmas

Megafon - Kerouac 100 - s Petrem Onuferem o knihách, stylu a životě Jacka Kerouaca

Jeho Na cestě se stalo jednou z nejpopulárnějších knih moderní literatury. Texty a osobnost Jack Kerouaca (1922 - 1969) spoludefinovaly autorskou vlnu, které dostala nálepku beat generation. Beatnici se svým uměleckým projevem stali nakonec praotci skoro všech společenských kontra-hnutí po druhé světové válce. A to přesto, že málo co má k sobě tak daleko, jako například hippies a Jack Kerouac, který se narodil 12. března 1922.
 | Tomáš Weiss, studio Soundguru
Rádio Kosmas

Megafon - podcast Kosmasu s filozofem a etikem Davidem Černým o eutanazii a dobrém životě

Kdo to zažil ve svém okolí potvrdí, že dobrá smrt je pro člověka požehnáním, ale že je také čím dál vzácnější. Všichni chceme umírat ve spánku, bez bolestí nebo tak, že nás někdo blízký vyprovází. Ale většina smrtelníků dnes umírá zcela jinak, než jsou tahle vyslovená přání.