S Vratislavem Slezákem nejen o Kafkovi, ale hlavně

/ tomáš weiss, vojtěch polák

První díl třídílné Kafkovy monografie německého literárního vědce Reinera Stacha přeložil Vratislav Slezák, jinak dvorní překladatel Hesseho a Manna. Přestože v němčině vyšel tento díl jako poslední, chronologicky správné je vydat ho jako první. Však se také jmenuje Rané roky. Druhý díl - Roky rozhodování- vyjde na konci roku 2017 v překladu Michaela Půčka, třetí Roky poznání v roce 2018 v překladu Petra Dvořáčka.

Další články

TV Kosmas

Zpověď první dámy po atentátu

Když je JFK zvolen prezidentem USA, stává se Jackie Kennedy (Natalie Portman) jednou z nejmladších prvních dam v historii. Pro její vřelost, eleganci a vybraný vkus ji brzy obdivují miliony lidí po celém světě. Pak přichází okamžik, který všechno změní. Jackie se vyrovnává s osobní ztrátou, jako milovaná matka a první dáma však musí zůstat oporou dětem i celému národu.
 | Aerofilms
TV Kosmas

Film Mlčení vznikl podle knihy Śúsaka Endó

V polovině 17. století je Japonsko zcela uzavřené kontaktu se západními mocnostmi. Křesťanství je zde postavené mimo zákon a křesťané musí svou víru skrývat. Dva portugalští jezuité, otec Rodrigues (Andrew Garfield) a otec Garupe (Adam Driver), se vydávají do země vycházejícího slunce s velmi nebezpečným cílem: najít svého učitele, otce Ferreiru (Liam Neeson), který se prý zřekl víry.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Pan Kaplan by řekl: Toho je nám velmi líto, že pan Pšidal je už není

7. února zemřel ve věku jednaosmdesáti let spisovatel, překladatel a publicista Antonín Přidal. Co proletí při té zprávě člověku hned hlavu je geniální překlad knihy Leo Rostena Pan Kaplan má stále třídu rád nebo do jeho češtiny převedení Hostující profesoři Davida Lodge či Stará láska Bashevise Singera. A taky Klub Netopýr, diskuzní TV pořad z 90. let minulého století.