Vlnobití na moři slovenské fotografie
/ Tomáš Weiss
Skupina slovenských fotografů, studujících počátkem 80. let 20. století na pražské FAMU: Jano Pavlík, Tono Stano, Rudo Prekop, Miro Švolík, Vasil Stanko, Kamil Varga, Peter Župník, Martin Štrba. Každý z nich vyrostl v silnou osobnost, která se vydala vlastním směrem. Dokument kameramana Martina Štrby běží v kinech nebo je k vidění ve streamu na www.aerovod.cz.
Další články
Myš letí přes Atlantik
Charles Lindbergh, teprve jako pětadvacetiletý letec, vzlétl se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis z Rooseveltova letiště na Long Islandu 20. května 1927 a za necelých 34 hodin přistál v Paříži. Jako první nonstop přelet. Jeho příběh inspiroval německého kreslíře Torbena Kuhlmanna. Do role odvážného letce obsadil myšáka. Myšák studuje, kreslí, plánuje, staví, zkouší, překonává všemožné překážky, ale hlavně se nevzdává. Překlad Radek Malý.
Začal boxovat v koncentráku
Herck Haft boxovat musel. V šestnácti se ocitnutl v koncentráku a box mezi vězni byl pro nacisty zábavným rozptýlením. Sázeli na vychrtlé soupeře jako na koně nebo vlastně spíš jako na chrty. Boxovalo se doslova o život, kdo prohrál, měl to spočítané. A bojovat jako amatér třeba s profi boxery, kteří byli v koncentráku zavření....Komiks namaloval podle Haftovy biografie Reinhard Kleist, průkopník grafického románu v Německu.
Tak básnil Bondy v padesátých letech
Nejneuvěřitelnější část díla Egona Bondyho (1930 - 2007) právě vyšla. První svazek jeho Básnických spisů totiž zahrnuje poezii z let 1947 - 1963. Ivan Jirous o Bondym říkával, že byl chorobně zbabělej, ale že plusy jeho života vysoce převyšujou jeho mínusy. Kdykoliv si čtu jeho básničky z padesátých let, z let, kdy jste zahučel v kriminálu za špatnej pohled a za zbytečnou upřímnost vás rovnou pověsili, nestačím se divit, co si dovolil dát Bondy na papír.