Staří vs noví bohové

/ Tomáš Weiss

Nepředstavitelná pouť napříč Amerikou s úkolem shromáždit spojence a připravit se na válku proti novým bohům. Těmi jsou fenomény dnešní společnosti, láska k penězům, moderní technologie, média, celebrity či drogy. Podle knižní předlohy Neila Gaimana. Už také na DVD.

Projekt, který jsem letos očekával pravděpodobně nejvíc a bedlivě jsem sledoval všechny novinky už od fáze oznámení, že se seriál uskuteční. Měl jsem tu čest s knihou a když jsem poprvé slyšel, že by se na tom měl podílel Bryan Fuller, tak jsem byl nadšený. Protože on je pravděpodobně jediný tvůrce, který tuhle zvláštní záležitost měl možnost zajímavě zpracovat. A to se hned od první scény pilotní epizody potvrzuje. Fullerův rukopis je vidět v celém pilotu (a i ve zbytku série) a hned na začátek nám naservíruje scénu, kde se nešetří krví, aby to o chvíli později přerazil poměrně kontroverzní sexuální scénou. Co se týče hlavního příběhu, tak podle mě se jedná o povedené zpracování. Možná i proto, že si na to Gaiman dohlíží. Oproti knížce je například přidaná cesta Laury, což ale vůbec nevadí, naopak to přidává nový rozměr. Každopádně obsazení hlavních postav je podle mě podařené a baví mě herce sledovat. Celou sérií prostupuje taková zvláštní atmosféra a už se nemůžu dočkat, až uvidím víc. Někomu může vadit pomalé tempo, ale mě tady překvapivě vyhovuje a užívám si každou zvláštnost a detail, který je pro diváka připraven. pajky3, csfd

POZOR! Do 15.10. možnost k zakoupenému DVD obdržet ještě speciální vydání knihy. Víc info na www.kosmas.cz/soutez/americti-bohove

Další články

TV Kosmas

Vychází sólovka Liama Gallaghera

Od jisté chvíle, kdy se Kosmas pustil víc do nabízení hudby (najdi sekce Hudba a proskákej si), se nějak plynule do informování o knihách tu a tam vmísí i nějaká ta muzika. Právě vychází sólová deska zpěváka Oasis. Model je pořád stejný - C, G, mercedes - ale tenhle k nesnesení sebevědomý floutek měl vždycky něco do sebe. Ať u mikrofonu Oasis, Beady Eye nebo teď na desce As You Were.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

S překladatelem Robertem Novotným nad Dějinami opery

Zjednodušeně řečeno je opera italský vynález z konce 16. století. Krása lidského hlasu, hudba a divadelní představení v jednom. Bitva mezi hudbou a slovy, která se často rozplynou do nesrozumitelnosti a ztratí sémantický význam. Tak trochu divná a exotická podívaná. Víc o tom všem v knize Dějiny opery, kterou přeložil Robert Novotný.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Na Vltavě čte Čtvrtníček Topola

Od vydání románu Jáchyma Topola Citlivý člověk neuběhlo ani půl roku a ve studiu Českého rozhlasu už vzniká čtená rozhlasová verze této knihy s Petrem Čtvrtníčkem v režii Petra Mančala. Nahlédněte s námi do zákulisí natáčení. První díl uvádí Vltava od 1. října, můžete poslouchat i z archivu.