Nachystejte uzenáče - je tady lepě švihlý kult v knižní podobě

/ Tomáš Weiss

Červený trpaslík je britský sci-fi komediální seriál z produkce BBC. Stojí za ním dvojce Rob Grant a Doug Naylor. Vypráví o těžební lodi Červený trpaslík, která následkem nehody bloudí vesmírem už tři miliony let. Její nesourodá posádka zažívá šílená a fantasmagorická dobrodružství. Seriál se natáčel od roku 1988 do roku 1999. Vzniklo osm sérií. V roce 2009 se trpaslík v třídílné minisérii Zpátky na zem vrátil. Návrat měl úspěch a vznikly ještě další čtyři řady a filmový speciál.

Jak se mohlo něco jako "Červený Trpaslík" stát kultem? Tak tuhle otázku si po zhlédnutí jednoho náhodného dílu pokládala taky. Vždyť je to sci-fi s nulovými efekty, ujetým dějem, o trhlosti postav ani nemluvě... Nicméně stačily dva dobré díly a bylo to.;-) Sympatický volnomyšlenkář milující kari, ctižádostivý suchar, android s uklízecím symdromem, metrosexuální tvor vyvinutý z kočky a palubní počítač s IQ 6000, což je asi jako IQ šesti tisíc učitelů tělocviku... Cožpak je možné někoho z nich nemilovat?:-) Asi ano, ale to rozhodně není můj případ.  allien9, čsfd

Další články

TV Kosmas

Otazníky Jáchyma Topola - rozhovor s Ondřejem Štindlem

Setkání dvou spisovatelů nad knihou Ondřeje Štindla Až se ti zatočí hlava, pro jejíž energii - minimálně její první části - bylo topolovské živelné vyprávění od Sestry po Citlivého člověka jistě jedním ze vzorů.
 | Knihovna Václava Havla
TV Kosmas

Cyklistický nadšenec, který neumí jezdit na kole

Do kin přichází adaptace knížky legendárního humoristy a kreslíře Jeana-Jacquese Sempého Raul Taburín. Vypráví o lásce k cyklistice a trablech, do kterých se člověk může dostat, když není upřímný.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Run & Cook: když jíš, tak běhej, když běháš, nezapomeň jíst

Autorkou knihy Run & Cook je polská výživová poradkyně, sportovkyně tělem i duší Jagoda Podkowská, na receptech se podílel výtečný mladý kuchař a amatérský běžec Michał Toczyłowski. Elegantně vypravenou knihy přiběhl do letenského knihkupectví Kosmas v Praze uvítat na pultech běžec a cyklista Petr Vizina.