Král v neděli nedělá....zemřel básník Petr Král

/ Tomáš Weiss

Tekutý portrét básníka v pohybu mezi snem a přítomností Král nic nedělá od Jana Gogoly ml., mezi Paříží a Prahou, mezi velodromem a věčností. Situační dokument zachycuje skici aktivního, inspirativního člověka, který na počátek svého uměleckého počínání stále staví údiv jako jádro filosofické disputace se světem, člověkem a snem.

Petr Král (1941 - 2020

Básník, překladatel, esejista, autor odborných prací z filmové historie. Původním jménem Chrzanovský, v roce 1950 přijal příjmení Král po svém otčímovi. Pochází z lékařské rodiny, po maturitě na jedenáctileté střední škole (1959) studoval dramaturgii na FAMU (1960–1965); v letech 1961–1963 studium nuceně přerušil a nastoupil vojenskou službu. Poté pracoval do srpna 1968 jako redaktor v nakladatelství Orbis, kde řídil filmovou edici (mj. řadu Filmy a tvůrci). Po sovětské invazi emigroval do Paříže; v roce 1984 pobýval v Québecu (Kanada). Živil se v nejrůznějších zaměstnáních (pomocník v galerii, fotolaborant), mj. působil jako lektor v nakladatelství Gallimard, dále jako tlumočník, překladatel, scenárista a recenzent. Dva roky pokračoval ve studiích dějin a teorie filmu na univerzitě v Nanterre, v roce 1995 získal za své práce o filmu doktorát na Sorbonně. Později přednášel na pařížské Ecole de Hautes Etudes en Sciences sociales (1988–1991), hostoval na univerzitách v Paříži a Lyonu, rovněž na Masarykově univerzitě v Brně. Od léta 1990 do jara 1991 byl zaměstnán jako kulturní rada čs. velvyslanectví v Paříži. – Od roku 2006 žil znovu v Praze.

Další články

TV Kosmas

S Arnoštem Novákem o knihách nakladatelství Neklid

Nakladatelství Neklid vydalo už 5 knih o změně. Změně osobní i společenské. Anarchismus, svobodné komunity, radikální ekologie, občanská neposlučnost, skutečná levice, humanita, proti chamtivému kapitalismu....
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Nachystejte uzenáče - je tady lepě švihlý kult v knižní podobě

Červený trpaslík je britský sci-fi komediální seriál z produkce BBC. Stojí za ním dvojce Rob Grant a Doug Naylor. Vypráví o těžební lodi Červený trpaslík, která následkem nehody bloudí vesmírem už tři miliony let. Její nesourodá posádka zažívá šílená a fantasmagorická dobrodružství. Seriál se natáčel od roku 1988 do roku 1999. Vzniklo osm sérií. V roce 2009 se trpaslík v třídílné minisérii Zpátky na zem vrátil. Návrat měl úspěch a vznikly ještě další čtyři řady a filmový speciál.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Otazníky Jáchyma Topola - rozhovor s Ondřejem Štindlem

Setkání dvou spisovatelů nad knihou Ondřeje Štindla Až se ti zatočí hlava, pro jejíž energii - minimálně její první části - bylo topolovské živelné vyprávění od Sestry po Citlivého člověka jistě jedním ze vzorů.