Ilustrované vyprávění o židovské historii

/ nakl. Argo

Vydejte se s naším hrdinou napříč deseti stoletími a seznamte se s pozoruhodnými osudy Židů, kteří se usadili a žili v Čechách a na Moravě. Víte, co označují slova Pesach, košer nebo šabat? Zjistěte, proč se dávají na židovské hroby kamínky, co je tóra a kdo byl rabi Löw, jak vypadá židovská svatba a spoustu dalších zajímavostí ze života židovských sousedů

Chtěli jsme napsat knihu o židovské historii, která by se soustředila na každodenní život a jeho proměny, svátky a zvyky, rozmanitost lidských osudů a povah a mladé čtenáře bavila. Proto jsme zvolili název Cha Cha Chá, zasmál se Mordechaj a podtitul „veselé putování“. Každý z trojice autorů, mezi které počítáme i ilustrátora Vojtu Šedu, přispěl do společného díla něčím jiným. Já se věnuju už několik roků popularizaci historie a napsala několik knih, které kombinují příběh s komiksy a naučnou částí. Hebraista Tobiáš, který je milou shodou okolností můj syn, se zabývá židovskou kulturou a jejímu zpřístupňování na odborné úrovni i v roli kapelníka klezmerové kapely. Vojta se nezalekl množství požadavků na ilustrace a poradil si s podklady a instrukcemi, aby nakreslil židovskou historii tak, jak ji jinde nespatříte: názornou, pestrou a věrnou dobovým reáliím.

Klára Smolíková

 

Další články

TV Kosmas

S Janem Novákem mezi Kunderou a Kunderou

Četli Kunderovi vaší knihu? Vzal jste si něco z kritiky biografie? Kdy bude pokračování o "francouzském" životě?
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Monika Zgustová o knize Oblečené k tanci na sněhu

V knize Oblečené k tanci na sněhu se v Barceloně žijící česká spisovatelka Monika Zgustová pohybuje na pomezí románu a literatury faktu a sama ji označuje za literární reportáž. Autorka vede rozhovory s devíti přeživšími ze sovětských gulagů. Respondentky dosvědčují, jak bylo možné internační zařízení přežít díky vzdělání a kultuře.
 | Knihovna VH, Tomáš Weiss
TV Kosmas

Velký knižní čtvrtek - podzim 2020 - Jakub Szántó: Z Izrastiny s láskou - reportérem mezi dvěma zeměmi

V své novince, které spolu s dalšími 15-ti tituly přijde do knihkupectví 15. října 2020 v rámci Velkého knižního čtvrtku, Jakub Szántó vůbec poprvé odhaluje vlastní hluboké pouto k Blízkému východu a odhaluje své city k exotické, a přece blízké oblasti, jejím lidem, historii, kultuře nebo přírodě. Nechybí jeho osobitý sarkastický a sebeironizující tón ani bohatá příloha snímků, které za léta života a práce v Orientu nashromáždil.