Velký knižní čtvrtek - podzim 2020 - Jakub Szántó: Z Izrastiny s láskou - reportérem mezi dvěma zeměmi

/ tomáš weiss, vojtěch polák

V své novince, které spolu s dalšími 15-ti tituly přijde do knihkupectví 15. října 2020 v rámci Velkého knižního čtvrtku, Jakub Szántó vůbec poprvé odhaluje vlastní hluboké pouto k Blízkému východu a odhaluje své city k exotické, a přece blízké oblasti, jejím lidem, historii, kultuře nebo přírodě. Nechybí jeho osobitý sarkastický a sebeironizující tón ani bohatá příloha snímků, které za léta života a práce v Orientu nashromáždil.

Další články

TV Kosmas

Havel Channel: rozhovor Michaela Žantovského s Janem Novákem

Novákova monografie o Kunderovi trhla oponou české literární a společenské debaty. Mnozí jsou pro a mnozí proti pojetí téhle knihy. Je hodně těch, kteří ji nechtějí číst, protože je prý špatná. Jiní tleskají přímému stylu, kterým se u nás paměti prostě nepíšou.
 | Knihovna Václava Havla
TV Kosmas

Literární Cenu Franze Kafky získal Milan Kundera

Dvacátým držitelem ocenění, které uděluje Společnost Franze Kafky, se stal Milan Kundera, český a francouzský spisovatel. Ziskem ocenění se tak Kundera přiřadí k mnoha zahraničním nositelům Ceny Franze Kafky, kterými se v uplynulých letech stali například Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Peter Handke či Margaret Atwoodová. A 15. září 2020 proběhla v Knihovně Václava Havla beseda s Janem Novákem o jeho kunderovské monografii.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

A Sudety 1938 zdraví vůdce - osvoboditele....

Na začátku září 1938 měl prezident E. Beneš projev plný optimismu a odhodlání. 29. září pak byla podepsaná Mnichovská dohoda… 1. října začal vojenský zábor našich území. Přijíždějící německou armádu vítaly tisíce obyvatel, kteří od teď patřili k německé říši. Plastický obraz o téhle době v knize Jiřího Padevěta Krvavý podzim 1938. A takhle ta doba vypadá na archivních filmových záběrech.