Literární Cenu Franze Kafky získal Milan Kundera

/ Tomáš Weiss

Dvacátým držitelem ocenění, které uděluje Společnost Franze Kafky, se stal Milan Kundera, český a francouzský spisovatel. Ziskem ocenění se tak Kundera přiřadí k mnoha zahraničním nositelům Ceny Franze Kafky, kterými se v uplynulých letech stali například Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Peter Handke či Margaret Atwoodová. A 15. září 2020 proběhla v Knihovně Václava Havla beseda s Janem Novákem o jeho kunderovské monografii.

Z českých spisovatelů ocenění obdrželi Ivan Wernisch, Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel a Daniela Hodrová.

Na oznámení o jejím udělení odpověděl Milan Kundera telefonicky z Paříže, kde žije. Řekl, že ji radostně přijímá a cítí se poctěn zvláště tím, že jde o cenu „Kafkovu“, cenu „od kolegy spisovatele“, spisovatele jemu nad jiné blízkého.

Společnost Franze Kafky se také rozhodla připojit se k četným dosavadním iniciativám světových kulturních institucí a osobností a nominovat Kunderu na Nobelovu cenu za literaturu.

Další články

TV Kosmas

A Sudety 1938 zdraví vůdce - osvoboditele....

Na začátku září 1938 měl prezident E. Beneš projev plný optimismu a odhodlání. 29. září pak byla podepsaná Mnichovská dohoda… 1. října začal vojenský zábor našich území. Přijíždějící německou armádu vítaly tisíce obyvatel, kteří od teď patřili k německé říši. Plastický obraz o téhle době v knize Jiřího Padevěta Krvavý podzim 1938. A takhle ta doba vypadá na archivních filmových záběrech.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Ortenova cena pro Hanu Lehečkovou a její Svatou hlavu

Svatá hlava patří k těm šťastným debutům, které se povedly. Mají téma, mají osobitou formu, jsou strukturou odvážné. Až se budou za rok 2019 rozdávat ceny pro debutanty a mladé autory, bude Hana Lehečková někde u toho. Doplněno 15.9. 2020 - takže po právu Ortenova cena pro nejlepší knihu autora do 30 let.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Drogové podsvětí, společenská smetánka a dealer Jacek

Román Oslněni světlem prozaika Jakuba Żulczyka (1983), proslavený také senzačním seriálem z produkce HBO, patří k nejzdařilejším a nejpopulárnějším počinům současné polské žánrové literatury. Příběhem šesti dnů, stylizovaným jako deník, ve kterém se hrdinovi polského „kokainového thrilleru“ převrátí život vzhůru nohama, se prolínají záznamy podivných, děsivých snů, tvořících protějšek každodenních tužeb a obav.