Ke stažení Info OKO

Kundera: Český život a doba

Nakladatelé: Argo, Paseka 2020
Ihned
498 Kč

Anotace

Jan Novák, proslulý dosud svými povídkovými a románovými opusy, předstupuje nyní před čtenáře s žánrem literární biografie. Předmětem jeho pozornosti je Milan Kundera, ve světě dnes asi nejznámější spisovatel s domácími kořeny. Právě jeho „českému životu“ je věnován obsáhlý Novákův životopis, mapující ve čtyřech dílech Kunderovo rodinné zázemí,...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(11x)

Vaše hodnocení
Vynikající kniha. Zajímavé jsou vazby M. Kundery na známé osobnosti. Kniha je také o době, ve které K. žil a jak to napovídá podtitul. Mnoho mýtů a mystifikací bylo uvedeno do náležitých souvislostí (... dobře boxoval...). Také bych ocenil, jakou práci si dal autor knihy se získáním a využitím rozsáhlých pramenů. Přál bych si, aby vycházelo více takto fundovaných knih i na jiná témata.
Škoda že v eknize nejsou fotografie jako v tištěné verzi.
V této knize jsem byl zklamán z osobnosti o které tato kniha má být, jelikož mi nepřijde nijak zvlášť významná. Ale přece jen má zajímavou hodnotu v podobě toho, jak průměrný spisovatel mohl socialistickém režimu přežívat, co si od něj mohl do jisté míry slibovat, jak byl později...
Více
Kniha splnila mé očekávání. Dozvěděl jsem se mnoho nejen o Milanu Kunderovi, ale opravdu i o jeho době o mnoha dalších postavách literárních dějin. Někdy mi z toho bylo trochu úzko.
Nemyslím, že bych tím nějak ztratil chuť do čtení děl Milana Kundery. Má své slabé stránky a některé z nich se podobají těm mým.
Přes nejrůznější přehnané reakce je to pro mne konečně kniha, díky níž se mohu dozvědět něco víc o životě spisovatele o jehož literární kvalitách myslím nikdo nepochybuje. Doporučuji ji k přečtení všem, kteří se řídí vlastním úsudkem.
Hysterii kolem toho moc nerozumím. Občas mi vadil autorův slovník, trochu moc novinářské. Obsáhlé pasáže shrnující obsahy Kunderových del, docela pěkně podaný kontext, 50,60,70 léta v umění, literatuře. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby Kundera jako člověk byl skutečně takový jak ho autor vidí, nadutý sukničkář, narcis, nejistý, slaboch a...
Více
Kniha rozsáhlá, zdánlivá obsáhlá, útočná a hnusná, i když jsou v ní momenty, které si zasluhují ocenění. Jsem nerad kritikem, raději chválím, ale mám v sobě pachuť, že kniha pana Nováka mě zneuctila. Každá kniha, která je biografická, je otiskem duše autora a tento otisk je v tomto případě problematický. Pan Novák se rozhodl psát řekněme biografie...
Více
Kunderu jistě lze kritizovat, ale takový zavilý "hnojomet", jak knihu nazval Pavel Kosatík, si nezasloužil. Kniha je pamfletem, jde o manipulativní text selektivně vybraných argumentů a důkazů, které mají potvrdit Novákův zaujatý a předem daný pohled, že Kundera je padouch.

Pěkně to napsal Petr Fischer: "...celá Novákova...
Více
Proč uvádí Kosmas v medailonku autora "přední český spisovatel"? Tím se stal svým ubohým parazitováním na práci jiných a vytvářením ideologicky předpojatých pavzorů à la bří Mašínové? Litera za Zatím dobrý byla něco na způsob Nobelovy ceny za mír pro Anvara Sadata, Menachem Begina nebo Lecha Walesy. Taky výkvět. Ale aspoň má ta pražská...
Více
Zobrazit další (5)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Životopis jako kompro

Milan Kundera, který by rád zmizel za svým dílem, se dočkal téměř devítisetstránkového životopisu, který ho ukazuje jako všestranně odpudivého člověka. Jan Novák, autor tohoto životopisu, pátrá ve všech patrech Kunderova života včetně suterénu. Urputnost a všetečnost, s jakou se snaží Kunderu dehonestovat, je ve výsledku kontraproduktivní.
Celá recenze

Válka o Kunderu ukazuje, kdo kde stojí. Novákova kniha ťala do živého

(...) Kniha Jana Nováka je výborná, čtivá a svůj úspěch si zaslouží. Ani trochu není výrazem nenávisti ke Kunderovi, jak tvrdí zejména Machalická v Lidových novinách. Vůbec to také není černobílá kniha. Tento odsudek knihy je nemístný, což lze snadno doložit. V knize je mnoho míst, kde Kunderovo chování vyznívá pozitivně. (...) Kniha Kundera: Český život a doba je důležitým příspěvkem do debaty o naší nedávné historii a má – asi nechtěně – i aktuální platnost. Autor knihy jen poněkud nepatří do zdejších standardů pohodového intelektuálství, které co se týče nemorálnosti a kolaborace umí tolik odpouštět, ale nepříjemnou pravdu neodpouští nikdy. A natož aby se tu někdo pokoušel nastavovat morální zrcadlo.

Recenze: Kundera podle Nováka aneb Pravda je jinde?

Právě vydaná biografie Kundera – Český život a doba, kterou napsal spisovatel Jan Novák, již před svým vydáním výrazně polarizovala tuzemské kritiky a lze předpokládat, že podobně tomu bude i mezi čtenáři. Zkrátka, že se zrodila událost. Jedno je však již nyní jisté: Kundera se konečně dočkal pohledu, který nebyl v jeho režii. Pohledu, který je přitom profesionální, výtečně napsaný a vyargumentovaný (...) Abychom vše shrnuli: Právě takovouto knihu jsme potřebovali, i pro její demytizující pohled. A je jen škoda, že Novák svůj příběh končí Kunderovým odjezdem do Francie v roce 1975, můžeme tedy jen doufat, že ji v nějakém pokračování dovede až do současnosti.

Propracovaný, čtivý, napínavý a zároveň štiplavý a kontroverzní. Vychází kniha o Milanu Kunderovi

(...) Ačkoli se Novák v knize skutečně nebojí štiplavě podkopávat pomyslný Kunderův piedestal, na druhou stranu nezpochybňuje jeho románové a esejistické dílo. Jeho kniha je mimořádně propracovaná, podložená rešeršemi a velmi dobrou znalostí Kunderova díla a zasazením do historického kontextu.

NESNESITELNÉ BYTÍ MILANA KUNDERY

Jsou knihy, po jejichž dočtení v člověku ještě dlouho doznívá až fyzicky nepříjemný pocit: o jejich bolavém tématu předtím nic moc nevěděl a najednou o něm ví i to, co ani vědět nechtěl. Čerstvě se k nim zařadil životopis Milana Kundery, který pod lakonickým názvem Kundera sepsal Jan Novák a v podobě bezmála devítisetstránkového špalku vyjde začátkem příštího týdne.

Vědělo se, že život jednadevadesátiletého spisovatele je plný třináctých komnat a že světově proslulý literát coby jediný „majitel klíčů“ (vypůjčíme-li si název jeho divadelní hry z roku 1962) dělá všechno pro to, aby se za jejich dveře nikdo nikdy nepodíval. Jan Novák je teď otevřel všechny najednou.

Magazín OKO

Milan Kundera: Mezi literaturou a filmem
Aktuality

Milan Kundera: Mezi literaturou a filmem

Jméno Milana Kundery je úzce spjato s pražskou FAMU, kde nejprve studoval, později až do roku 1970 přednášel světovou literaturu. Během jeho působení na filmové škole měl nepochybný vliv na mladé filmaře ...

 |  DAFilms

Před rokem vyšel Novákův Kundera
Aktuality

Před rokem vyšel Novákův Kundera

Všechno začalo ještě před vydáním knihy. V Respektu vyšel v červnu 2020 rozhovor s Janem Novákem, který vedl Jan H. Vitvar. Ten i v dalším článku ke knize Novákův text uvítal. ...

 |  Tomáš Weiss

2.400 e-knih od 10 nakladatelů se slevou 30 – 50 %
Aktuality

2.400 e-knih od 10 nakladatelů se slevou 30 – 50 %

U e-knih je letos možná zároveň oslavit 50 let od vzniku ideje elektoronických knih (Michael S. Hart založil v roce 1971 Projekt Gutenberg).

Nejprve se elektronické knihy zaměřovaly pouze na obory související s ...

 |  Tomáš Weiss

TV Kosmas

S Janem Novákem mezi Kunderou a Kunderou

 
 |  tomáš weiss, vojtěch polák

TV Kosmas

Literární Cenu Franze Kafky získal Milan Kundera

Z českých spisovatelů ocenění obdrželi Ivan Wernisch, Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel a Daniela Hodrová.

Na oznámení o jejím udělení odpověděl Milan Kundera telefonicky z Paříže, kde ...

 |  Tomáš Weiss

Jak Jan Novák rozkopl dveře Kunderova chráněného území
Aktuality

Jak Jan Novák rozkopl dveře Kunderova chráněného území

Už dlouho se o knize tak vášnivě nediskutovalo, jako o tomhle kunderovském životopisu. Pravda – není to nic celonárodního, jde o debatu v poměrně malém kulturním okruhu.  Kniha se ale přitom podle ...

 |  Tomáš Weiss

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Kundera
Autor:
Novák, Jan
Nakladatel:
Paseka Argo
EAN:
Doporučená prodejní cena:
498 Kč
Popis:
Elektronická kniha, 896 stran, bez zabezpečení DRM, 1,4 MB ePUB ePUB, 5,3 MB Mobi Mobi, 18,8 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2020