Za 95 let života sira Attenborougha dostala příroda od lidí pěkně zabrat

/ nakl. Práh

David Attenborough je nejznámějším britským tvůrcem přírodovědných filmů. Ve své dosud nejosobnější a nejotevřenější zpovědi se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. S pomocí ohromujících statistik truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. Česky vyšel přírodopisný bestseller, podle kterého Netflix natočil stejnojmenný dokument

O planetu Zemi se dělíme s živým světem. Je to ten nejpozoruhodnější systém na podporu života, jaký si dovedeme představit, vzniklý v průběhu miliard let. V poslední době se však planeta vychyluje z rovnováhy a její biodiverzita upadá, přičemž obojí spolu úzce souvisí. Chceme-li naší planetě navrátit rovnováhu, musíme proto obnovit její biodiverzitu – vrátit jí přesně to, co jsme jí sebrali. Jedině tak překonáme krizi, kterou jsme sami rozpoutali. Je nutné, abychom na světě obnovili divočinu.“

David Attenborough

Další články

TV Kosmas

Zemřela Jiřina Šiklová - kočka, která nikdy nespala

Ne, že by nikdy nespala - ale smysl titulku je jasný – socioložka Jiřina Šiklová rozjela za svého života tolik akcí a seznámila se a ovlivnila tolik lidí v celém Československu, že bude opravdu mnoha lidem chybět. Tohle video jsme natočili v Knihovně VH na večírku k jejím osmdesátinám. Tohle byla - a pro mnoho lidí stále bude - paní Jiřina: kotel energie, co na srdci, to na jazyku, smysl pro humor, pořád myslící na to, jestli nemůže životu kolem sebe nějak pomoct.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Cena Evropské unie za literaturu 2021: Lucie Faulerová - Smrtholka

Vítězný román Smrtholka je druhou prózou jedenatřicetileté autorky. Debutovala v roce 2017 knihou Lapači prachu. Roku 2011 se českým vítězem stal Tomáš Zmeškal s prózou Milostný dopis klínovým písmem, o tři roky později uspěl Jan Němec s Dějinami světla a naposledy v roce 2017 Bianca Bellová s románem Jezero.
 | Knihovna VH
TV Kosmas

Viktorie Hanišová a její kniha rozhovorů o environmentálních aktivitách ve městě Beton a hlína

Většina obyvatel západního světa žije ve městech. V prostředí, které v naší kulturní představivosti nahradilo přírodu, v „betonové džungli“. Ale, ve městech se něco děje...tu je záhon, odněkud smrdí kompost, všude bzučí včely, tamhle někdo vysadil strom, v obchodě se prodávají vejce od nespoutaných slepic, kytička na kavárenském stolku je z náletových rostlin…Víc v knize rozhovorů Viktorie Hanišové.