Které kulturní zvyky spojují Sibiř a severní Kanadu?

/ Český rozhlas, nakl. Dauphin

Hostem je etnograf Tomáš Boukal. Napsal knihu Po stopách lidojeda, dvacet let zkoumá Sibiř a severní Kanadu. Jaký je rozdíl mezi mansijským lidojedem Menkva a jeho severoamerickým bratrem zvaným Windigo? Které kulturní zvyky spojují Sibiř a severní Kanadu? A kolik dobrých lidí etnografovi na badatelských cestách poskytlo přístřeší? Moderuje Lucie Výborná.

Další články

TV Kosmas

Bojoval proti ruským mafiánům - a to ho dostalo za mříže

Bylo léto roku 1999 a novinář Respektu Jaroslav Spurný napsal: "Minulou středu zatkla policie tři členy speciální policejní jednotky zabývající se bojem proti východním mafiím. Major Zdeněk Macháček a jeho dva podřízení byli vyšetřovatelem označeni za vyděrače. Podle oficiálního obvinění totiž měli tito tři elitní detektivové před dvěma lety vymáhat na jistém celníkovi z Plzeňska a jeho známém patnáct milionů korun výměnou za slib, že přikryjí jeho trestnou činnost."
 | nakl. CPress, Prostor X
TV Kosmas

Člověče, nezlob se - a nauč se španělsky nebo italsky

Existují deskové hry, které vás hravým způsobem naučí jazyk. Začínáte na hrací ploše v České republice a vydáváte se na dobrodružnou cestu do Španělska nebo Itálie. Po cestě si berete hrací karty a plníte zapeklité úkoly. 360 hracích karet vás naučí mluvit a rozumět. Karty na sebe navazují, propojují se, obsahují vysvětlenou gramatiku, příklady i video lekce španělštiny (QR kód). Hra je ideální pro dva a více hráčů.
 | nakl. Hablamos
TV Kosmas

Blízké setkání s Alenou Mornštajnovou

Les v domě. To je název jejího šestého románu. „Hrdinka téhle knížky lže, protože je to její obrana vůči vnějšímu světu. Neuvědomuje si, že je to něco špatného, protože uprostřed lží vyrůstá a považuje je za normu,“ vysvětluje autorka. Má román něco společného s ní samotnou? Proč jsou jejími hrdinkami především ženy? Kdo je prvním čtenářem jejích knih? Už v ní dříme další?