Pokračování autorovy knihy Opuštění bojovníci o československých exilových organizacích se soustředí na činnost exilu po roce 1968 na základě osobních dopisů, memorand vládním činitelům a publikovaných časopisů z archivů.
John Bok (1945) se narodil do česko-britské rodiny (jeho otec byl válečným letcem, matka Angličanka). Podepsal Chartu 77, byl perzekuován policií, po roce 1989 pracoval v Úřadu pro ochranu ústavy a demokracie a ve FBIS.
Autorka v nich zachycuje poslední zážitky ze země, kde se narodila a prožila třiatřicet let života. Pohledem člověka v mezní životní situaci popisuje přípravy k nucenému odjezdu z Československa.
Petr Uhl (* 1941), strojní inženýr, disident, vězeň svědomí, poslanec, novinář a v neposlední řadě manžel a otec se v obsáhlém rozhovoru se Zdenkem Pavelkou vrací do dětství, prožívaného v Praze a Janských Lázních, vzpomíná na své rodiče, ...
Publikace, která vychází u příležitosti 45. výročí okupace Československa v srpnu roku 1968, přináší vzpomínky třinácti významných rozhlasových redaktorů - přímých aktérů tehdejšího dění okolo Československého rozhlasu.
Kromě 244 dopisů, které si Havel s Prečanem vyměnili v letech 1983–1989 jsou v knize otištěny dva jejich dopisy z přelomu let 1978–1979. V úhrnu je to dosud nejpodrobnější svědectví o tom, co učinilo z Václava Havla vůdčí postavou.
Právník, signatář Charty 77, po listopadu 1989 místopředseda vlád československé i české, senátor a stávající předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru s redaktorem Lidových novin Tomášem Němečkem.
V archivu Františka Janoucha a Nadace Charty 77 se zachovalo několik tuctů dopisů, které si vyměnili spisovatel Ludvík Vaculík a fyzik František Janouch.
V knize jsou uvedena, mimo jiné, četná životopisná data protagonistů událostí, přehled všech mluvčích Charty 77, čs. novinářů a publicistů, kteří působili v exilu. Jde tedy o záznamy, osobní svědectví a paměti o vývoji našich novodobých dějin.
Názory a vzpomínky šestadvaceti členů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) jsou v knize doplněny mnoha fotografiemi a dokumenty. Příloha: CD – Informace o Chartě 77 (Infoch) 1978-1992.
Rozsáhlé paměti novináře Stanislava Budína (1903–1979), který byl mimo jiné šéfredaktorem legendárního časopisu Reportér. Patřil také k prvním signatářům Charty 77.
Vzájemná korespondence Václava Havla a Františka Janoucha představuje dosud ojedinělý pramen k poznání tuzemské protikomunistické opozice let 1977–1989.
První kompletní, bohatě komentovaná edice všech dokumentů Charty 77 (1977-1989), doplněná historickou studií a připojenými dalšími dokumenty. Nepostradatelná publikace pro jakékoli seriozní studium dějin Československa v období tzv. normalizace.
Soubor textů k českým dějinám a české filosofii. Vedle knihy O smysl dneška přináší tento svazek významné studie o Masarykovi, jakož i celou řadu kratších článků, úvah a glos k českým osobnostem minulosti i nedávné současnosti, včetně textů o ”Chartě 77”