Tato knížka přináší pohled na mocenské, politické, ekonomické a vojenské okolnosti, jež vedly francouzskou korunu k riskantnímu kroku založit v roce 1700 Louisianu – kolonii.
Fiktivní Overtonovo okno s přesným návodem, jak manipulovat diskursem, Schrödingerova kočka, která zároveň je i není živá – tyto mezníky kognitivních teorií by mohly tvořit širší referenční rámec knihy.
Deník Nicholase Cresswella z let 1774-1777 je strhujícím dokumentem, jenž den po dni mapuje prolínání individuálního osudu s mašinérií celospolečenské krize, ústící do revolučního převratu.
Kniha dává odpověď na otázku, proč se uprostřed všeobecného optimismu po vyhrané válce nad Francií 1763 začaly uvnitř americké společnosti vršit pocity nespokojenosti do té míry, že nakonec přivedly různorodý a rozdělený národ k ozbrojené vzpouře.
Dva naši přední amerikanisté přinášejí čtivě psané dějiny světové velmoci od počátku původního osídlení až po reakce americké společnosti na útoky 11. září 2001.
Sborník přináší 16 příspěvků přednesených na mezinárodní konferenci, kterou (k dvoustému výročí bitvy u Slavkova) pořádal Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách za součinnosti Akademie věd Historického ústavu AV ČR v listopadu 2005 v Praze.
Známá amerikanistka sleduje, jak se vytvářela a jakou roli hrála skupinová identita a tolerance k odlišnosti u prvních severoamerických kolonistů v 16. a 17. století.
Pestré osudy prvních mořeplavců, ale i šlechtických dobrodruhů, pirátů, bukanýrů, puritánských osadníků a jejich střetů s Indiány i dalšími evropskými kolonizátory tvoří pestrou mozaiku vyprávění o počátcích osidlování Nového světa.