Ivan Alexejevič Bunin - Proklaté dny

Proklaté dny

Nakladatel: Argo 2006
Rozebráno
-15%
259 Kč
220 Kč
pohlídat

Anotace

K Velké říjnové socialistické revoluci v Rusku se ruský prozaik, básník a nositel Nobelovy ceny (1933) Ivan Alexejevič Bunin staví kriticky. Jako literát tak nejdůrazněji činí ve svých deníkových záznamech, shromážděných v cyklu "Proklaté dny" (Okajannyje dni). Jde o vášnivý protest proti brutalitě bolševické revoluce a zároveň nostalgickou...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Přírodní lyrika za revoluce

(...) Je to poetický, explozivní obraz potápějícího se světa zachyceného do detailů včetně tvaru oblak a výrazu tváří. (...) Výtečný překlad Libora Dvořáka a krásná grafi cká podoba knihy od Vojtěcha Domlátila ten dojem, že jde o poklad, ještě podtrhují.

Bunin, Ivan: Proklaté dny

V českém překladu se objevily deníky Ivana Bunina (1870-1953), lépe řečeno jejich část. Stejně jako v originálu nesou název Proklaté dny a zachycují dobu kolem bolševické revoluce v roce 1917 až do roku 1920, kdy Bunin emigroval se svou ženou Věrou do Francie. Už ve dvacátých letech si Proklaté dny přečetla Buninova poslední láska – básnířka Galina Kuzněcovová.
Celá recenze

Možná přijde něco děsivějšího

(...) Buninovy deníky z období bolševické revoluce patří ke knihám, které otřásly ruskou kulturou na konci 80. let - za perestrojky, kdy byly v Rusku prvně publikovány. (...) Dnešní čtenáře možná víc než zanícené odsudky počátků rudého teroru osloví Buninův dokonalý cit pro přírodní detaily a jejich pronikavé a působivé vylíčení. Deníky z revoluční doby jsou hodně založeny na aktuálním dění („Každé ráno činím pokus v poklidu se obléct a přemoci netrpělivou zvědavost na noviny - jenže vše marno“). Přesto do nich pronikají mistrně vystižené scenerie, popisy barev, tvarů a zápachů, které běžnou předmětnou každodennost proměňují v brilantní dílka nejvytříbenější estetické úrovně. (...) Na každý pád jde o knihu mnohostranně živou, která se čte v každé historické chvíli jinak a představuje pohled na revoluci a způsob vnímání skutečnosti, které nemají obdoby a vryjí se hluboko do paměti.

Bunin, Ivan: Proklaté dny

5. února. Od prvního února nařídili nový kalendář. Takže podle jejich počtů je dnes už osmnáctého. Včera jsem byl na schůzi Středy. Bylo tam hodně "omladiny". Třeba Majakovskij,...
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Proklaté dny
Autor:
Bunin, Ivan Alexejevič
Nakladatel:
Argo
EAN:
9788072038541
ISBN:
80-7203-854-0
Originál:
Okajannyje dni
Překlad:
Dvořák, Libor
Popis:
1× kniha, vázaná, 240 stran, česky
Rozměry:
15,5 × 15,5 cm
Rok vydání:
2006 (1. vydání)