Jana Šrámková - Hruškadóttir

Hruškadóttir: Islandská novela

Nakladatel: Labyrint 2009
Rozebráno
142 Kč
pohlídat

Anotace

Najít přátelství, prostředí k životu, zbavit se strachu a na prahu dospělosti se „adoptovat“ do fungující rodiny. Dá se v oceánu smutku šlapat voda? Existuje dno a stojí za to se od něj odrazit? Debut Jany Šrámkové vypráví příběh osudové lásky zahrnující víc než jen vztah muže a ženy. Slova jako milovat nebo láska k tomu ale nepotřebuje. Zvláštní...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(9x)

Vaše hodnocení
Debut Jany Šrámkové s tajuplným názvem Hruškadóttir je zvláštní, nesnadno uchopitelné čtení. Vedle téměř banálních a často s jistou ironií podaných motivů de facto lehké novelky, deníčku mladé dívky, se objevuje vrstva vážnější, nesená tragickým motivem smrti nejbližší přítelkyně. Ten jako prudké světlo ukazuje těžkou a v podstatě neřešitelnou...
Více

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Ortenova cena ve správných rukou: Jana Šrámková zkrotila banalitu a ukázala neviditelná přediva vztahů

(...) Existuje dno a stojí za to se od něj odrazit? Příběh osudové lásky, která zahrnuje mnohem víc než vztah muže a ženy, vypráví prvotina mladé autorky Jany Šrámkové. (...) Nedlouhý román s "islandským“ názvem si Ortenovu cenu zaslouží; porota laureátsví přiřkla knize hutné, neupovídané, ne však komprimované do přetíženosti, která je pro většinu publika neskousnutelná; přisoudila ji próze, kterou v nominaci oceňovala za "stylově čisté, tematicky ojedinělé, nedoslovné vyprávění (...) Vyprávění Šrámkové může připomínat věčně proměnlivou, pulsující šroubovici, v níž všechny body jsou provázány a na sebe velmi dobře slyší.

Nenápadná novela, nápadný talent

(...) Novela Hruškadóttir Jany Šrámkové je svým obsahem příznačně freshní – tématem je duševní zrání mladé dívky, konfrontované na prahu dospělosti se smrtí blízkého člověka. Sebezpyt dosahuje vrcholu: jediným kukátkem, otevřeným dovnitř textu, je myšlení a cit vypravěčky. Novela se však šťastně vymyká právě pojetím vyprávějícího já – místo suverenity, rychlokvašených soudů a pubertální filozofie předkládá autorka já hloubavé, pokorné, zvídavé. (...) Nebýt literárního talentu Jany Šrámkové, mohl být z Hruškadóttir jen další zapomenutelný pomníček jednoho vidění světa, zapouzdřený a zbanálněný nedostatkem skutečně nosného tématu i autorskou ješitností. Šrámková naštěstí ví, jak zacházet s jazykem, aby cestu k postavám otvíral, aniž by se musel předvádět v trendy hříčkách a cool výrazech, a rytmus vyprávění dokáže udržet v sympaticky tradičním větném spádu bez toho, aby nudila nebo uspávala.

Nenápadná novela, nápadný talent

Novela Hruškadóttir Jany Šrámkové je svým obsahem příznačně freshní – tématem je duševní zrání mladé dívky, konfrontované na prahu dospělosti se smrtí blízkého člověka. Sebezpyt dosahuje vrcholu: jediným kukátkem, otevřeným dovnitř textu, je myšlení a cit vypravěčky.
Celá recenze

Sama. Ale jinak

(...) Stavba tematicky úzce zaměřené knihy je jednoduchá, funkční, pevná a zároveň vzdušná. Umožňuje bez utrpení opakované čtení z různých pohledů (u debutů řídký jev). Můžete se zaměřit například na téma začišťování vlastních stop, hrdinčiny upozaděnosti, pomalosti, důkladnosti, smrtelné vážnosti - a z toho všeho narůstající jistoty při rozlišování. Na stud hledět na hmotu světa (mj. hřmotná postava otce) vlezlýma očima, natož se jí dotknout.

Šálek islandské kávy

(...) Šrámková ale nechce čtenáře šokovat, city i emoce v Hruškadóttir navíc zůstávají skutečně pouze naznačeny. Největší autorčinou předností se ukazuje klidné, nicméně palčivé, kondenzované vyprávění, v němž s lehkostí přebíhá mezi jednotlivými časoprostory i dílčími vzpomínkami. Třebaže nijak nezakotvená na časové ose, připomíná novela - hutnou stylistickou zkratkou a nebývalým citem pro fikční zaznamenání mezilidských vztahů - detailně promyšlené rodinné mozaiky Magdalény Platzové nebo Anny Zonové, což může být u debutantky jedině předzvěst velkých nadějí.

Hruškadóttir

Prvotina Jany Šrámkové se obrazně řečeno odráží jako úplněk na hladině zčeřeného jezera. Máme co dočinění s melancholií? naivitou? životním dramatem?
Celá recenze

Hruškadóttir

Knížka s tajuplným názvem Hruškadóttir, debut Jany Šrámkové, je zvláštní, nesnadno uchopitelné čtení.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Hruškadóttir
Autor:
Šrámková, Jana
Nakladatel:
Labyrint
Edice:
Fresh
EAN:
9788085935981
ISBN:
978-80-85935-98-1
Doporučená prodejní cena:
158 Kč
Popis:
1× kniha, brožovaná, 112 stran, česky
Rozměry:
12 × 19 cm
Rok vydání:
2009 (1. vydání)