Nejistota a důvěra aneb K čemu je modernitě dobrá tradice

Nakladatel:  SLON 2010
Skladem
Na prodejnách 
Dostupno na následujících prodejnách (bez záruky):
220 Kč
198 Kč

Anotace

Kniha se zabývá trojicí pojmů, s nimiž pracuje soudobá sociologie. Jde o koncepty sociálních sítí, sociálního kapitálu a důvěry. Autor ukazuje, proč právě tyto kategorie budí dnes tak velkou pozornost. Moderní společnost, pokud chce vůbec fungovat, potřebuje neustále oživovat klíčové prvky téměř již zapomenuté tradice. Sociální sítě, sociální kapitál i důvěra, to vše má sloužit jako náhražka...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(2x)
Jan Keller uvažuje jako hráč šachu o několik tahů dál, než jsme zvyklí v našem českém a moravském rybníčeku zvyklý, aktuální problematiku (po Vzestupu a pádu středních tříd či Nedomyšlené společnosti jeho nejbrilatnější kniha) popisuje jasně, v českém jazyce podobně pojatá problematika tradice vs. modernity dlouho nebude, autor je sociolog evropského formátu, žijeme v době změny a jen málokdo...
Více

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Keller, Jan: Nejistota a důvěra

Svet sociologických teórií do určitej miery podlieha trendom, v rámci ktorých je módne venovať sa určitým pojmom a koncepciám. Avšak to, že je nejaký koncept obľúbenou témou skúmania, neznamená, že nie je dôležitý.

Jan Keller Nejistota a důvěra aneb K čemu je modernitě dobrá tradice

(...) Nejistota a důvěra představuje úvod do problematiky sociálních sítí, sociálního kapitálu i různých (nejen sociologických) teorií rituálů, jejichž cílem je snižovat úzkost a pocit nejistoty. Jako ve svých ostatních textech, ani zde Keller nijak nehýří optimismem, přechází od různých stupňů ironie až k tvrdému sarkasmu. Jednotlivé teorie dokáže převyprávět, zkritizovat a navzájem postavit do takového poměru, aby čtenáře nakonec přivedl k tezím, které sám zastává a které jeho čtenáři už důvěrně znají: dnes převládající technokratické myšlení lze podle něj chápat jako " zvlášť krutou formu permanentního obětního rituálu, jenž neváhá obětovat příslibu prosperity celé kusy přírody"; na rozdíl od tradičních rituálů však ty moderní " nedokáží posilovat integritu celé společnosti: jediné, co dokáží zcela spolehlivě, je posilovat existující mocenskou hierarchii. Právě proto jsou ostatně provozovány."

Autor/Autorka

Jan Keller

Český sociolog, filozof, publicista, environmentalista. Od roku 2014 je poslancem Evropského parlamentu. Hlásí se k levici.

V roce 2013 dostal od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání Medaili za zásluhy.

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Bibliografické údaje

Název:
Nejistota a důvěra aneb K čemu je modernitě dobrá tradice
Autor:
Keller, Jan
Nakladatel:
SLON
EAN:
9788074190025
ISBN:
978-80-7419-002-5
Popis:
1× kniha, brožovaná, 174 stran, česky
Rozměry:
15 × 23 cm
Rok vydání:
2010 (1. vydání)
Zákazníci, kteří koupili tento titul, koupili také