Victoria Mas - Bál šílených žen
Ke stažení

Bál šílených žen

Nakladatel: Odeon 2020
Ihned
209 Kč

Anotace

Postavit románovou prvotinu na sporné existenci duchů je docela odvážné. Ale Victoria Mas neváhala, když se rozhodla vytvořit obraz pařížské společnosti konce 19. století, kde byl problém vyslovit i méně troufalou myšlenku, pokud její nositelkou byla žena. Čtenáře zavede tam, kam se podívá málokdo, do chvalně i nechvalně proslulého hospitálu...

Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(8x)

Vaše hodnocení
"... zavře oči a zhluboka se nadechne: musí se odsud dostat pryč." . V kostce: Paříž 1885. Ústav pro choromyslné ženy. Nebo spíš ženy, které se vymykají společnosti. Hemží se to tu chlípnými praktikanty, hnusnými metodami a tobě je špatně, ze společnosti (čti mužů), která tam valí matky, sestry, dcery ze všemožných důvodů a už se k nim...
Více
Kniha je debut francouzské spisovatelky a opravdu povedený. Žánrově bych titul zařadila mezi historické romány s nádechem "duchařiny".
Děj se odehrává v 19.století a ukazuje, jakým způsobem se tehdejší společnost a medicína stavěly vůči ženám, které měly ať už psychické potíže nebo jen "vlastní názor".
V hospitálu...
Více
Bál šílených žen, že zaujal hned svou anotací. Velmi útlá knížka, kde se odvíjí příběh žen, které jsou odloženy, nebo přímo nasilně přinuceny k pobytu v ústavu pro choromyslné ženy. K tomu přidejme dívku, která dokáže komunikovat s duchy. Dokáže? Nebo je v ústavu právem? Kdo rozhoduje o tom, že jste vyléčná a kdo o tom, že musíte zůstat? A dokáží vás tam vůbec vyléčit?
Paříž, rok 1885 a hospitál Salpetriere, kam se odkládaly nejen duševně choré ženy, ale i mravně zkažené a prostě nepohodlné. Právě se chystá každoroční masopustní bál, kde se setkávají dva odlišné světy – svět internovaných žen a svět pařížské smetánky. Jednoduchý, avšak šokující příběh, odehrávající se v rozmezí pár dnů, takže děj má spád. Kniha...
Více
V době koronaizolace vyšla tahle knížka jen v elektronické podobě. Nemohl jsem čekat na tištěnou, protože téma je hodně zajímavé.
Bylo nebylo, v Paříži stál veliký blázinec a v něm mno žen. Bláznivých skutečně, ale i těch jen vznětlivých. Žil byl jeden lékař, kterému jistě v psychologii vděčíme za mnohé, ale cesta ke zjištěním je zaplacena...
Více
Victorie Mas se ve svém krátkém románu, ve kterém propojuje mystično s historickou literaturou,nechala inspirovat pařížským Hospitálem Salpetriere v době 19.stol. V této době byly do tohoto zařízení "odkládány" nejenom duševně choré ženy, ale i takové.které jakýmkoli způsobem nevyhovovaly svému okolí.
S blížícím se každoročním...
Více
Zobrazit další (3)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Pravá povaha ženského šílenství

Kam uklidit nemocné, bláznivé nebo příliš svobodomyslné ženy? Victoria Mas přibližuje osudy žen internovaných na konci 19. století v nechvalně proslulém pařížském hospitálu Salpêtrière. Román láká zejména neotřelým námětem a střízlivým, přímočarým stylem. Vysoká čtenářská očekávání ale zcela nenaplní: shazuje ho plytká zápletka, šablonovité postavy a přílišné zjednodušení historických skutečností.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Bál šílených žen
Autor:
Mas, Victoria
Nakladatel:
Odeon
Edice:
Světová knihovna
EAN:
9788020719560
ISBN:
978-80-207-1956-0
Doporučená prodejní cena:
209 Kč
Originál:
Le bal des folles
Překlad:
Pflimpflová, Alexandra
Popis:
Elektronická kniha, 200 stran, bez zabezpečení DRM, 0,4 MB ePUB ePUB, 1,1 MB Mobi Mobi, česky
Rok vydání:
2020