Miloš Urban - Sedmikostelí

Sedmikostelí: gotický román z Prahy

Nakladatel: Argo 1999
Sedmikostelí

Sedmikostelí

296 Kč
Rozebráno
296 Kč
pohlídat
Rozebráno
253 Kč
pohlídat

Anotace

O úkladných vraždách, spáchaných v sebeobraně, o detektivním pátrání, jež vedlo zpátky, o morálním pádu, který byl krásný, a o zvrácené lásce, jež byla čistá - tento příběh vypráví Sedmikostelí, existenciální gotický horror o městě ve městě nad Vltavou.

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(21x)

Vaše hodnocení
Je to opravdu skvela kniha - drzi v napeti, a soucasne je to vynikajici literatura. Jedna z nejlepsich knih, kterou jsem precetl od delsiho casu!!
I já souhlasím,i když Hastrman se mi líbil o něco víc, alespoň jeho první část.
Nedá se než souhlasit. Dle mého názoru je to nejlepší kniha tohoto autora.
tahle kniha je opravdu tak dobrá jak ji kritici vychválili. Prostě a jednoduše: v současný době je Miloš Urban v české literatuře jednička.
Knížka mě velmi bavila a dokonce jsem se musel podívat na stejná místa v Praze. Je spoustu staveb, které míjíme bez povšimnutí a přitom mají bohatou historii. Od pana Urbana je toto moje druhá kniha a mám pocit, že jeho knihy mají slabé zakončení, jakoby autor to neměl domyšlené až do konce.
Čtivá tajemná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Jen konec mne zklamal..
Čtivá a působivá kniha. Bohužel moje fantazie asi nedosahuje tak daleko, abych si vždy dokázal představit detailně popisovaný prostor, kde se hlavní hrdina nacházel. V těchto popisech jsem se většinou ztrácel, přečetl a dál nad nimi nepřemýšlel, což může být škoda, neboť mi mohly uniknout některé posloupnosti. Facit: čtivá detektivka u které jsem se nenudil.
Knihu jsem si přečetl až 11 let po jejím vydání a jsem příjemně překvapený. Na to, že se nepovažuju za intelektuála, jsem se u ní dobře bavil ze spousta různých důvodů - jednak je to docela fajn turistický průvodce Novým městem, čtenář se dozví zajímavosti z historie, všudypřítomná nadsázka neškodí atmosféře a napětí (alespoň jsem za nadsázku...
Více
Jedna z nejlepších českých knih, které jsem za dlouhou dobu četl. Jestli román je či není existenciální mi přijde zcestné. Podle mně jde o mix žánrů, který se čte velmi hezky. Jen jsem občas měl dojem, že jsou v textu faktické a logické chyby.
M.Urban je prostě neuvěřitelně výborný spisovatel. Mistr slova. Má znalosti, ohromující slovní zásobu a třeskutou fantazii i vtip. I když Sedmikostelí se mi nečetlo zrovna lehce (Praga Piccola nebo Přišla z moře se mi četlo mnohem lépe), a ke konci už jsem se dost těšila na poslední stránku, musím říct: klobouk dolů.
Bohužel, musím souhlasit s uživatelem Delhi. Duševní stav hlavního hrdiny to je opravdu diagnóza (scéna s kojící kamarádkou- UF!). Navíc problematické dětství hlavního hrdiny (takto "problematické" dětství má minimálně polovina dětí v české společnosti) by snad nemohlo vyústit v takovou deformaci osobnosti. Kniha mi přijde vyšinutá. Když...
Více
Dobrý text, čtivý příběh. Mix Kafky, Dana Browna, Coleha a jiných autorů-detektivní linie se hezky prolíná se středověkou symbolikou. Též plusově hodnotím grafickou tvář knížky. Kde má dle mého názoru autor rezervy? Příliš jednostranně hodnotí husity jako destruční živel a také občas má sklony popisovat již popsané (různé pražské ulice atd.) Konec překvapivý...
Urbanovi nelze upřít rozsáhlou znalost českého jazyka, smysl pro stavbu, atmosféru, a částečně i příběh. Ale přece jenom, čím víc stránek má člověk za sebou, tím víc je to jen o rochání se ve slovech a oné atmosféře, avšak chybí něco podstatnějšího, nějaká výpověď, něco 'za příběhem', prostě co by mi utkvělo v paměti jako řekněme poselství autora i po přečtení.

Zdá se mi trochu podivné, i když na druhé straně snadno pochopitelné, že jsou tu vybrány a uvedeny veskrze kladné recenze. Pro mě osobně bylo Sedmikostelí zklamáním; v duchu Urbanova rádoby komického stylu bych román charakterizovala jako kalkulujícího skřeta na chůdách, ukrytého pod rubášem přitažlivého tajemna. Pro pobavení snad dostačující, což...

Více
Knihu jsem dočetla jen proto, že to tak obvykle dělávám, ale byla to ztráta čau. Postavy a děje nedávají smysl. Podivná nevyzrálá osobnost hlavního hrdiny je zabalen do špatného dětství a má snad být vyvážená jeho superschopností? Přílišný důraz na detailní popis uliček prahy je na úkor poznání motivů jednání ostatních postav. Některé věci vůbec...
Více
Kniha mi přijde nepřitažlivá, postavy schematické, děsivé scény mne vůbec nezajímají, přijdou mi kýčovité, bizarní morbidita zbytečná. Prostě asi nemám ráda gotický román...
Když si člověk přečte názory na tuto knihu běhá mu mráz po zádech. co se v dnešní době považuje za kvalitu, nad tím jen zůstává rozum stát. Ten tzv. poutavý děj je snůškou blábolů a nesmyslů,nehledě na to, že psychické problémy hlavní postavy prostupují dílem natolik, že se již po pár stránkách stává naprosto nečitelným. Nezbývá mi než vyjádřit...
Více
Zobrazit další (14)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Temný román z Prahy konce milénia

Nový román Miloše Urbana, „spoluautora románové mystifikace“ Poslední tečka za rukopisy, se k dlouhé tradici temných příběhů sklonků století přihlašuje už svým podtitulem: Sedmikostelí, gotický román z Prahy.
Celá recenze

Účtování agresivních staromilců

(...) Sedmikostelí nese podtitul „gotický román z Prahy“, ovšem spíše by se hodilo označení „novogotický román“. Jde o odraz téže touhy, která tu už jednou byla a dala vzniknout právě gotickému románu nebo novogotické architektuře. Kniha ovšem jednoduché žánrové vymezení přesahuje, protože je zároveň i provokací. (...) Za vrstvou mystifikace a ironie se zřejmě skrývá výraz životního pocitu, který je dnes mnoha lidem vlastní, totiž odpor k nezamýšleným důsledkům příliš komplikovaného moderního světa, který více problémů vytváří, než řeší.

Sedmikostelí - gotický román dnes

(...) Urbanovo Sedmikostelí dává současné české próze nový a nečekaný rozměr.

Pomsta gotické duše

(...) Konec minulého století (stále jím je ještě století devatenácté) přinesl v tomto směru řadu jedinečných děl básnických i prozaických. Česká dekadence byla obdobím literárního rozkvětu, který se pak opakoval už jen nanejvýš dvakrát, naposledy před čtyřiceti lety. Ale i na prořídlém, vším rámusem kolem oslabeném a lidem opuštěném těle současné české literatury najdeme několik děl, jež onen dnešní pocit fin de siécle zajímavým a originálním způsobem vyjadřují, ba spoluvytvářejí. Například pozoruhodný "gotický román z Prahy", jenž jeho autor Miloš Urban nazval Sedmikostelí.

Sedmikostelí Miloše Urbana: hra, která skrývá hlubší smysl

(...) Pod plamenným staromilským patosem cítíme skrytý hrot ironické mystifikace pohrávající si s návratem do idealizovaného středověku pojatým jako jediná možná záchrana před apokalypsou. Je to samozřejmě hra bystrého intelektu založená na využití postupů antikvovaného žánru, nicméně se pod ní může skrývat i pocit vyvstávající v koutku postmoderní duše pocit slastné hrůzy z tance nad propastí. Sám literární model Urbanovy prózy, gotický román, se totiž zrodil v době, která byla naplněna podobně jako dnešek nejasným tušením příslibů i hrozeb budoucnosti. V tomto smyslu nabízí Urbanův návrat ke gotickému románu více než pouhé žánrové zpestření soudobé prozaické produkce; můžeme v něm tušit i určitý příznak dobového ovzduší konce milénia.

Sedmikostelí, temný román z Prahy konce milénia

(...) Zatímco předchozí Urbanův román Poslední tečka za rukopisy sledoval jistou tradici sporů o nejstarší české literární památky, zkoumal jejich záhady a přinesl jejich brilantní rozluštění, Sedmikostelí se zabývá hlavně architekturou. Tradice a minulost se zde odráží ve vzhledu města, přičemž románový prostor je v zásadě vertikální - omezený na oblast pražského Karlova. Centrum tohoto území je přitom vlastně nepřítomné, což jistě zaujme současnou literární teorii.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Sedmikostelí
Autor:
Urban, Miloš
Nakladatel:
Argo
EAN:
9788072032204
ISBN:
80-7203-350-6
Doporučená prodejní cena:
298 Kč
Popis:
1× kniha, vázaná, 328 stran, česky
Rozměry:
12 × 17 cm
Rok vydání:
1999 (2. vydání)