Liberatura s Dorou Kaprálovou o knize Ostrovy
/ Radio Wave
„Žánrová čistota mi leze na nervy,“ říká Kaprálová, „pod žánr povídky se vleze ledacos. Pokud má text nějakou pointu, k něčemu spěje, tak je úplně irelevantní, jestli je psaný nějakou deníkovou formou – dokonce jsem teď tak rozjetá, že si myslím, že by se povídka dala napsat i ve verších.“ Literární pořad Karolíny Demelové a Jonáše Zbořila.
Další články
Další trefa edice AAA: Román - dokument - reportáž z americké ženské věznice
Působivost dokumentu-reportáže, nesmlouvavost společenské kritiky i komplexnost promyšleného vícevrstvého textu: to vše jsou klady, které z Nočního klubu Mars činí jednu z nejpřesvědčivějších amerických próz druhé dekády 21. století. Je tu však především strhující Kushnerové styl. Ten totiž přes zmiňovanou netriviální promyšlenost a propracovanost sledovaných témat zůstává vrcholně čtivý, napínavý, chvílemi v nejlepším slova smyslu žánrový.
Když Poláček utíká před Hitlerem i svojí manželkou
Román o posledních letech Karla Poláčka (zahynul někde na pochodu smrti z koncentračního tábora v lednu 1945) je jednou z nejvydařenějších českých novinek posledních měsíců. Martinovi Danešovi, žijícímu ve Francii (román Rozsypaná slova vychází souběžně také ve francouzské verzi — pod názvem Les Mots brisés v prestižním pařížském nakladatelství La Différence), se podařilo vyprávět Poláčkův pozdní život poláčkovsky - s humorem a nadhledem. A to přesto, že život není peříčko, ale traverza.
Zapomeň na hádání z ruky - vyšla kniha Okultní tradice Cikánů
Pierre Derlon se oženil s Cikánkou a prožil dlouhá léta s kočovnými kmeny, kde se setkal s cikánským čarodějem a stařešinou, který ho zasvětil do mnoha posvátných tradic, obřadů a pravidel. Jeho kniha Okultní tradice Cikánů, v níž líčí své zážitky se svým cikánským duchovním otcem, nyní vychází poprvé česky v překladu Tomáše Havla.