Skrytý půvab byrokracie - a vida, ministerská cena si našla Patrika Ouředníka

/ Tomáš Weiss

Patrik Ouředník (1957) patří v zahraničí k nejznámějším současným českým spisovatelům. Jeho knihy byly přeloženy do více než dvaceti jazyků. Žije od roku 1985 ve Francii. Čecháčky s jejich podařenými vládami nikdy moc nemusel. A prd - dali mu metál!

Tady, v ČSSR, byl za komančů nejčastěji skladník, ve volném čase šachista, ale také ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a v Jazzové sekci, pro kterou připravil mimo jiné překlad Queneaových Stylistických cvičení. Kdo by si nepamatoval po roce 1989 jeho vynikající slovník nespisovné češtiny Šmírbuch jazyka českého. Překládal také Viana a Becketta (český překlad Čekání na Godota je jeho práce). Jeho zatím nejúspěšnější kniha, která se v Itálii podle novin La Stampa stala v roce 2007 Knihou roku, je Europeana - stručné dějiny dvacátého století. Před nedávnem z ní útržky kongeniálně zhudebnila česká skupina Skrytý půvab byrokracie (viz. audio). Jeho, zatím poslední kniha Utopus to byl, kdo učinil mě ostrovem se zabývá dějinami utopií a to pěkně zgruntu. Od Homéra, k církevním otcům, od osvícenectví k utopiím 19. století. Jako vždycky jazykově brilantní a ve vzájemně pospojovaných souvislostech inspirativní.

A ještě: kdo si myslíte, že napsal Pojednání o případném pití vína? Myslíte, že to byl nějaký Francois Rebelais ze šestnáctého století? Tak ten teď má taky Státní cenu.

Další články

Rádio Kosmas

Solaris: myslete na to, že víc nevíme, než víme

Co asi chtěl polský spisovatel Stanislaw Lem tímhle vědecko-fantastickým románem skutečně říct? Že jsme se příliš upnuli jen k jedné cestě poznání? Že máme být opatrní, když začneme být hrdí na to, co už všechno umíme a čemu jako lidstvo rozumíme? Jaká prozření nás v 21. století čekají? Kteří vědci budou směšní a kteří kacíři svatí? Zaposlouchejte se do téhle zvláštní literární meditace. Legendární hlas Richarda Honzoviče pasuje geniálně!
 | Tomáš Weiss
Rádio Kosmas

Efektní audio brutalita, označená jako nevhodná pro mladistvé

Černý humor a krvavý horor - takový mix se rozhodl položit na naše obnažené povrchy Štěpán Kopřiva, když napsal Asfalt. Kniha, která začne smrtí všech pěti hlavních hrdinů? Ano, protože je autor potřebuje dostat do pekla. Mezi démony a kolaboranty lidské rasy budou mít plné ruce řezničiny pro dobro světa. Nebo prostě jen proto, že se nechtějí stát asfaltem. Ukázka pochází z Asfaltu II.
 | Tomáš Weiss
Rádio Kosmas

Zahrada pokračuje Lovcem

V druhém dílu Zahrady s podtitulem Lovec hrdinové vnikají hlouběji do tajemství Lesa a sny se proplétají s realitou čím dál intenzivněji. Zatímco fotografka Mara citově osciluje mezi pohledným cizincem Nikolajem a svérázným Tomášem, vývoj událostí dále graduje až k radikálnímu činu Johana Hajduka. Na scénu vstupuje nová hrdinka, Johanova mladší sestra Julie.