Nesahat na můj knír

/ Tomáš Weiss

Jmenuje se Charlie Mortdecai a je to bohatý pitomec. Ve filmu si ho s chutí zahrál Johnny Depp. Dokonce prý přišel za režisérem s knihou a řekl, že v tomhle by rád hrál hlavní roli. Knihu napsal Kyril Bonfiglioli (1928 - 1985), další z rodu britských humoristických autorů jako je třeba P.G. Woodhouse. Mix Bonda se Saturninem a Mr. Beanem. Protřepat, nemíchat!

Další články

TV Kosmas

Zamyšlení Jana Petránka

"Jsem pro tvrdý nátlak veřejnosti na nenažranost", říká Jan Petránek (1931), novinář a rozhlasový komentátor. Snad celý život má od brzkého rána zapnuto několik rozhlasových a televizních stanic najednou. A snaží se myslet vlastní hlavou a být každý den trochu kacířem. Informovaným heretikem proti tomu, co jedna paní povídala.
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Týdny Olgy Stehlíkové ve Fra

Olga Stehlíková (1977) si roky na svoje Týdny počkala. Ať už to bylo z jakýchkoliv důvodů, dobře tak. Z další možné plevelné rybky české poezie je možná i díky vyčkání a publikační zdrženlivosti pěkně zubatá štika. Týdny jsou živé, tragikomické, ironické, sebeparodující. Jsou o školce, na níž není nic mateřského, o krojovaném sporáku, o těch, které si berou tvého muže za ženu, o vzpomínkách, vyškrábaných kyretou. "Řekni bazén, prsa máš až na zem".
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Juan José Saer - objevování legendárního Argentince

Půl roku mi trvalo, než jsem si o Vánocích přečetl knihu Pátrání. Od té chvíle nechápu, jak mohlo tolik let trvat, než byla do češtiny přeložena první kniha Juana Josého Saera (1937 - 2005). Letos to bude 10 let od jeho smrti. Možná i to bude důvod k lepšímu seznámení. Zatím máme díky nakladatelství Runa a překladateli Janu Machejovi k dispozici dvě knihy a na třetí se pracuje.