Kardiochirurg a umělecký sklář napsal román z viktoriánské doby

/ nakladatelství Cattacan

Mudr. Mojmír Čermák (* 1957) se narodil v Uherské Hradišti, mnoho chvil strávil také v místní sklárně v obci Strání-Května. Z dětských vzpomínek čerpal v pozdějších letech při vlastní sklářské tvorbě. Jako lékař pracoval v nemocnici v Uherském Hradišti, zpočátku na dětském oddělení a posléze na chirurgii.

Po atestaci odešel do Brna, kde působil v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie jako kardiochirurg. V tomto oboru setrval 25 let, z toho šest let ve FN v Olomouci a tři a půl roku v Blackrock Clinic v Dublinu. Každodenní intimní fyzický kontakt s bijícím srdcem vnášel do rutinní práce pokoru a po mnoho let ho nutil k úvahám o hodnotách, o tenké hranici mezi životem a smrtí, o smyslu žití…
Po návratu ze zahraničí cítil potřebu přehodnotit svůj dosavadní život a určit jeho další směřování. V roce 2012 se trvale usadil ve Květné a obklopen magickou přírodou Bílých Karpat se začal intenzivně věnovat designu skla. Z výsledků jeho práce se mohou těšit lidé např. v nejlepších světových barech.
Tento zásadní obrat v jeho životě podnítil i jeho literární tvorbu.Tak spatřila světlo světa jeho prvotina Samuel Porten – text, o kterém přemýšlel více než deset let a který vedle obecných otázek po lidském údělu vypovídá mnohé o něm samém a o jeho pohledu na svět.

Další články

TV Kosmas

Petra Soukupová o své knize Kdo zabil Snížka?

Stručně, bez velkého okecávání. Petra Soukupová patří k těm autorům, kteří vám raději dají do ruky svojíknihu, než aby o ní složitě diskutovali. Prostě kniha pro děti, kde je zabitý pes a rodiče se se svými potomky dost míjejí.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Jozef Karika o Trhlině: Čtivost a napětí nemusí být na překážku literární kvalitě

Jozef Karika je slovenský spisovatel, jeho žánrové knihy ale kupodivu nejprve vycházely česky. Patří k těm autorům, kteří se snaží spojit napětí, dobrodružství, mysteriózní až hororovou atmosféru s vážnými společenskými a lidskými tématy. Co tedy čekat od jeho Trhliny, od příběhu divného kopce, kde se údajně ztrácejí lidé?
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Gavin Extence o Potížích s empatií

Další ze série videí, které vznikly v Městské knihovně v Praze o Velkém knižním čtvrtku, podzim 2017. Tentokrát jsme díky pomoci Petra Viziny zachytili Angličana Gavina Extence (1982), který do Prahy přijel představit osobně svoji, do češtiny první, přeloženou knihu Potíže s empatií. Emapaťák, co říkáte!