8. června budou předány ceny Litera 2021 - ČT art, 20:15

/ Tomáš Weiss

20. ročník literárních cen, které se za dvě desetiletí staly nejviditelnějšími. Všímají si jich média, tedy všímají si jich i lidé. Jak knih nominovaných, tak knih vítězných. A pro knižní svět je vždycky dobré, když se o knihách píše a mluví.

A protože je to taky trochu hra, je možné tipovat dopředu. Možná ne u sázkových společností, ale jen tak. Při nahlédnutí do nominací - třeba TADY - by si nějakou z devíti cen (plus Kniha roku plus Cena čtenářů) zasloužily třeba tyhle:

Petr Borkovec - Sebrat klacek

Daniel Hradecký - Tři kapitoly

Pavel Novotný - Zápisky z garsonky

Tereza Horváthová: Sydney

Martin Hilský: Shakespearova Anglie

Jiří Pelán: Italská renesanční literatura

Petra a Petr Třešňákovi - Zvuky probouzení

a nebo Lenka Elbe za Uranovu - 

tak schválně, kolikrát jsme trefili jackpot - a vy?

 

Další články

TV Kosmas

Martina Formanová hostem Osobnosti Plus Barbory Tachecí

V Americe žije od roku 1994. Prožila 23 let s filmovým režisérem Milošem Formanem. O tom, jak jí bylo po jeho odchodu, napsala knížku Nalakuj to narůžovo. Jaký jeho film má nejraději? Co ji nejvíc překvapuje na politické situaci v Česku? A jaký má pocit ze současných českých filmů?
 | ČRo
TV Kosmas

Za 95 let života sira Attenborougha dostala příroda od lidí pěkně zabrat

David Attenborough je nejznámějším britským tvůrcem přírodovědných filmů. Ve své dosud nejosobnější a nejotevřenější zpovědi se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. S pomocí ohromujících statistik truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. Česky vyšel přírodopisný bestseller, podle kterého Netflix natočil stejnojmenný dokument
 | nakl. Práh
TV Kosmas

Zemřela Jiřina Šiklová - kočka, která nikdy nespala

Ne, že by nikdy nespala - ale smysl titulku je jasný – socioložka Jiřina Šiklová rozjela za svého života tolik akcí a seznámila se a ovlivnila tolik lidí v celém Československu, že bude opravdu mnoha lidem chybět. Tohle video jsme natočili v Knihovně VH na večírku k jejím osmdesátinám. Tohle byla - a pro mnoho lidí stále bude - paní Jiřina: kotel energie, co na srdci, to na jazyku, smysl pro humor, pořád myslící na to, jestli nemůže životu kolem sebe nějak pomoct.