Serhij Žadan na Světu knihy 2023

/ Svět knihy

Ukrajinský spisovatel Serhij Žadan je jedním z nejdůležitějších tvůrců v současné Evropě a například také držitel Mírové ceny německých knihkupců 2022. Ve válečném románu Internát reflektuje válku v Donbasu v roce 2014. Sugestivní příběh učitele, který uprostřed válečné vřavy vyzvedává svého synovce z internátu, je apokalyptickou vizí ukrajinského pohraničí ohroženého Ruskem.

 

Další články

TV Kosmas

Populární slovenské foodblogerce vychází kuchařka v češtině

Foodblog Lenivá kuchárka vznikl v září 2015, tedy téměř před 8 lety a za tu dobu získal několik ocenění. Blogerka roku v roce 2017, Nejlepší Wordpress blog v roce 2018 a její první kuchařka se navíc stala v roce 2020 knihou roku na Slovensku.
 | nakl. Storki
TV Kosmas

Které kulturní zvyky spojují Sibiř a severní Kanadu?

Hostem je etnograf Tomáš Boukal. Napsal knihu Po stopách lidojeda, dvacet let zkoumá Sibiř a severní Kanadu. Jaký je rozdíl mezi mansijským lidojedem Menkva a jeho severoamerickým bratrem zvaným Windigo? Které kulturní zvyky spojují Sibiř a severní Kanadu? A kolik dobrých lidí etnografovi na badatelských cestách poskytlo přístřeší? Moderuje Lucie Výborná.
 | Český rozhlas, nakl. Dauphin
TV Kosmas

Bojoval proti ruským mafiánům - a to ho dostalo za mříže

Bylo léto roku 1999 a novinář Respektu Jaroslav Spurný napsal: "Minulou středu zatkla policie tři členy speciální policejní jednotky zabývající se bojem proti východním mafiím. Major Zdeněk Macháček a jeho dva podřízení byli vyšetřovatelem označeni za vyděrače. Podle oficiálního obvinění totiž měli tito tři elitní detektivové před dvěma lety vymáhat na jistém celníkovi z Plzeňska a jeho známém patnáct milionů korun výměnou za slib, že přikryjí jeho trestnou činnost."