100 let od narození Ester Krumbachové

/ Tomáš Weiss

Scenáristka, režisérka, kostýmní a scénická výtvarnice Ester Krumbachová (1923 -1996). Její nápady spoluurčovaly výsledný ráz filmových klenotů české nové vlny, jako jsou Démanty noci, Sedmikrásky, O slavnosti a hostech, Všichni dobří rodáci, Kladivo na čarodějnice nebo Valerie a týden divů. Jejím jediným režijním počinem se stal snímek Vražda Ing. Čerta, který nedávno připravila pro Studio Hrdinů režisérka a herečka Ivana Uhlířová.

Ester Krumbachová se narodila 12. listopadu 1923 v Brně do rodiny obchodníka a učitelky. Za války se (měla židovské předky) zapojila do odboje a krátce byla vězněna. V roce 1948 vystudovala v Brně užitou malbu a grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Po vystudování pracovala jako dělnice, zednice a v zemědělství. Následně se živila v Krajském oblastním divadle v Českých Budějovicích jako propagační referentka (1. 12. 1954 – 31. 1. 1955), na popud režiséra Miroslava Macháčka jako scénická a kostýmní výtvarnice (1955 – 1956). Jako kostýmní i scénická výtvarnice a autorka výprav následně pracovala v Městských divadlech pražských (1956 – 1960).

V roce 1961 se díky filmu Muž z prvního století (rež. O. Lipský) stává uznávanou filmovou výtvarnicí. Stála v pozadí celé české filmové nové vlny, které vtiskla neotřelou a originální výtvarnou podobu. Výrazně spolupracovala s Věrou Chytilovou (Sedmikrásky) nebo Janem Němcem (Mučedníci lásky, O slavnosti a hostech), dále s Vojtěchem Jasným, Otakarem Vávrou, Karlem Kachyňou a mnoha dalšími.

Natočila i vlastní autorský film Vražda Ing. Čerta (1970). S ohledem na spolupráci na několika trezorových filmech (Ucho, Valérie a týden divů) jí byl udělen roku 1970 zákaz tvorby a to na dlouhých 20 let. Zpět k filmu se vrací po roce 1989, kdy natočila např. Gen o sestrách Válových, videoklip pro rockera Ivana Krále a navrhla kostýmy pro film Marian. Její comeback už ovšem nedosahuje takové úrovně, jako její předčasně utnutá tvorba v 60. letech.

V lednu roku 1996 umírá po vleklé nemoci.

zdroj: csfd.cz

Další články

TV Kosmas

Náčelník v Knihovně Václava Havla

Miloslav Nevrlý završuje devadesát let svého života v obdivuhodné fyzické i mentální kondici. V knižním rozhovoru rekapituluje své cesty a zážitky. Hovoří také o víře, o práci, o své rodině a přátelích. Zejména pak vzpomíná na výpravy do pustých hor. Večerem v knihovně VH hovořil s Alešem Palánem i Miloslavem Nevrlým Robert Tamchyna.
 | Havel Channel
TV Kosmas

Andrea Sedláčková v Show Jana Krause

K zatím nejúspěšnějším knihám letošní podzimního Velkého knižního čtvrtku patří kniha o Toyen od Andrey Sedláčkové. Ta přijala pozvání od produkce Show Jana Krause.
 | Oko
TV Kosmas

První trampský román audio

Okouzlení svobodou, dálkami, přírodou a kamarádstvím, příznačné pro volný, ničím neomezovaný trampský život, to jsou klady prvního českého trampského románu Arizona, který vyšel v roce 1928. Mladí lidé protestující proti konvencím touží po širokých svobodných obzorech, po návratu k přírodě, po autentičnosti života, bez níž nelze plně žít. Čte Petr Gojda.