Ve své studii se francouzský filozof Michel de Certeau zabývá vztahem mezi dějinami a psaním. Upozorňuje, že již pojem historiografie, tedy česky dějepisectví, je vnitřně protikladný, protože spojuje skutečnost a její vylíčení.
Ve své knize si autorka klade za cíl podat srovnávací a zobecňující přehled podmínek, které evropské národy musely splnit na cestě za nezpochybnitelnou identitou.
Autorka popisuje všechny významné slavnosti a svátky Francouzské revoluce v jejich rozmanitých variantách a městských či venkovských podobách na základě důkladné analýzy pramenů.
Christophe Charle, profesor soudobé historie na pařížské univerzitě, v knize rekonstruoval dějiny intelektuálního života, přičemž se neomezil na západoevropské reálie, ale pokusil se proniknout i do světa střední Evropy.
Autor hledá důvody velké duchovní přitažlivosti Paříže, srovnává ji s druhým nejvýznamnějším intelektuálním a uměleckým centrem Evropy, Berlínem, popisuje hierarchické členění pařížského uměleckého a intelektuálního světa a osudy jeho představitelů.
Dějiny metropole ležící na březích řeky Hudson, brány Ameriky, pověstného přístavu svobody, střediska celosvětové kultury a ztělesnění amerického snu - města New York.