Zrzoun

Nakladatel:  Argo 2006
Skladem
Na prodejnách 
Dostupno na následujících prodejnách (bez záruky):
289 Kč
231 Kč

Anotace

Zásadní dílo moderní anglicky psané literatury, jímž se autor roku 1955 přiřadil k poetice „mladých rozhněvaných mužů“, rozčarovaných pozitivním budováním nového světa po 2. světové válce. Jedná se o příběh Sebastiana Dangerfielda, mladého Američana irského původu, který ve 40. letech po válce studuje na Trinity College v Dublinu a má plné zuby úplně všeho kromě žen a alkoholu. Se svými...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(2x)
Chvilinku mi trvalo, než jsem si zvykla na autorovo časté přecházení z první do třetí osoby, ale ani na okamžik jsem se nepřestávala bavit. Ta kniha je prostě úžasná...:)
Živelná, vtipná, zábavná, pohoršujúca, akostná kniha, ktorú by ste najradšej prevaľovali na jazyku čo najdlhšie, ale stiahnete ju na ex. Hik.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Nechal svou duši sedět na zdi

(...) Nejvíc strhující a odzbrojující na Zrzounovi jsou tón a způsob vyprávění: tón plný sebeironie a smutku, bytostně upřímný; vyprávění ostře přechází z první do třetí osoby, je sekáno do úderných fragmentů postrádajících tu sloveso, tu podmět ("Velké hnědočerné. Oči."), s nimiž ostře kontrastují pasáže blížící se proudu vědomí (zejména ve vzpomínkách na Ameriku). (...) Sluší se připomenout, že do českého kontextu uvedla Donleavyho v roce 2003 novela Dáma, která měla ráda čisté záchodky, za jejíž překlad obdržela Michala Marková tvůrčí odměnu Obce překladatelů. Poctu by si zasloužila i za Zrzouna.

Autor/Autorka

James Patrick Donleavy

James Patrick Donleavy se narodil roku 1926 v New Yorku a většinu svého života prožil v Irsku; proto si ho přisvojuje jak literatura irská, tak americká. Upozornil na sebe už svým debutem z roku 1955 nazvaným Zrzek (The Ginger Man), kritikou řazeným k tvorbě autorových generačních souputníků, anglických rozhněvanců Kingsleyho Amise, Johna Osbornea či Johna Waina, a dodnes vyučovaným na amerických univerzitách jako modelová próza předznamenávající hnutí hippies 60. let. Autor se též prosadil na amerických divadelních scénách svými jednoaktovkami, které se staly pojmem.
Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Zrzoun
Autor:
Donleavy, James Patrick
Nakladatel:
Argo
EAN:
9788072038459
ISBN:
80-7203-845-1
Originál:
The ginger man
Překlad:
Marková, Michala
Popis:
1× kniha, vázaná, 310 stran, česky
Rozměry:
12,6 × 26 cm
Rok vydání:
2006 (1. vydání)