Reinaldo Arenas - Vrátný

Vrátný

Nakladatel:  Garamond 2006
Rozebráno
-20%
228 Kč
182 Kč
pohlídat

Anotace

Reinaldo Arenas (1943–1991) pochází z Kuby, kde trpěl trojitou klatbou jakožto homosexuál, nespoutaný spisovatel s příliš hýřivou a drzou imaginací a svobodomyslný disident. V roce 1980 se dostal do exilu do USA a právě tam se odehrává jeho poslední román Vrátný (1989). Je koncipován jako vyprávění kubánské emigrantské komunity v USA o vrátném...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(2x)

Vaše hodnocení
k tomuto autorovi jsem se dostal skrze film než se setmí, a musím říct, že ani v knižní podobě mě arenas nezklamal, jednoznačná povinnost !!!

Tento titul byl ohlášen na minulý rok... Konečně. Arenas stojí za to.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Pohádka o bláznu Juanovi

(...) Reinaldo Arenas složitost a absurditu lidské existence sice ilustruje čistě kubánskými problémy, jenže otázky, které zde bez milosti klade, jsou platné pro jakýkoli režim. Vrátný Juan otevírá "jiné dveře" všem. Je možné jimi projít a ocitnout se mimo "automatizovaný hřmot života" - na karnevalu Arenasovy fantazie a pronikavého intelektu.

Arenas, Reinaldo: Vrátný

Vrátný je svérázně autobiografický, mnohoznačný a velmi groteskní literární spektákl o dvou různých dějstvích. Nejzřetelnějším dojmem z jeho první poloviny je panoptikální defilé poťouchlých figur — obyvatelů newyorského činžáku, jimž kubánský imigrant Juan denně otevírá dveře — maně upomínajících například na bizarní typy z filmové Tančírny, vlastně děsně protivné, a přece čímsi přitažlivé.
Celá recenze

Byl jednou jeden dům

(...) Obecné téma exulantství je v českém prostředí dobře vnímatelné, ale interpretace mnoha alegorií, schovaných za jednáním lidských i zvířecích postav, je bez znalosti kubánských reálií těžká, ne-li špatně možná. Čtenář, který se namísto nenalezených souvislostí rád nechává unášet mimořádnou obrazotvorností, zamiluje si Arenase spíše než ten, který má raději vysvětlování, proč autor napsal něco tak a ne jinak.

Arenas, Reinaldo: Vrátný

Pršelo. Byl to mírný, vytrvalý déšť, schopný rozvrátit i největšího optimistu, mrholení, jaké v New Yorku předchází zimě a zalézá až do morku kostí, neboť nám připomíná teplé, jasné a bouřlivé deště s vůní čerstvé trávy a zářící, živou zemí...
Celá recenze

Arenas, Reinaldo: Vrátný

Arenasovo dílo se karnevalovou, barokně košatou a posměšně groteskní obrazností někdy blíží až paranoidnímu vidění. V románu Vrátný, jediném, který se neodehrává na Kubě, ale v USA, vystupuje do popředí silné ústřední téma svobody a cesty k ní¨.
Celá recenze

Magazín OKO

TV Kosmas

Letní překládání Anežky Charvátové

 
 |  Tomáš Weiss

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Vrátný
Autor:
Arenas, Reinaldo
Nakladatel:
Garamond
EAN:
9788086955513
ISBN:
80-86955-51-6
Originál:
El Portero
Překlad:
Charvátová, Anežka
Popis:
1× kniha, vázaná, 226 stran, česky
Rozměry:
12 × 19 cm
Rok vydání:
2006 (1. vydání)