Neopouštěj mě

Nakladatel:  BB art 2007
Rozebráno
249 Kč
199 Kč

Anotace

Autor u i u nás známých románů Soumrak dne, Malíř pomíjejícího světa a Když jsme byli sirotci přichází s další zajímavou knihou s prvky science-fiction. Zdánlivě jednoduchý příběh Neopouštěj mě, vyprávěný ústy dnes třicetileté bývalé studentky internátní školy na malebném anglickém venkově, zpočátku působí jako vzpomínky na téměř idylické dětství a dospívání, nebýt drobných narážek a nejasností,...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)
Úžasná kniha. Vyprávění velice střídmé, civilní, ale neuvěřitelně opravdové. Autor dává přednost před lyrizací úvahám a detailním rozborům pocitů a myšlenkových pochodů hrdinů (což pro mě osobně je výrazný klad spíš než zápor knihy). Všechno je to zahaleno do science-fiction (přesněji řečeno, jde o knihu popisující alternativní svět, který se ovšem neodehrává v budoucnosti, ale v minulosti, v...
Více
Lépe bych to, Jonáši, nenapsala. Snad jen jeden subjektivní názor: očekávala jsem, že si hrdinové v určité fázi svou 'podřadnou výjimečnost' uvědomí a budou proti ní nějak bojovat (aktivněji než pomocí Galerie), že se pustí do vnitřního smiřování se s dárcovstvím, ale až na konci mi došlo, že čtenář je vržen do tohoto světa v momentě, když už tahle fáze dávno proběhla, resp. hrdinové k tomu byli...
Více
Pohladil jsem luxusně provedenou BBArtovskou obálku posledního Ishigurova románu „Neopouštěj mě“ a začal se těšit: další z nových knížek, teď japonská, možná japonsko-anglická, jako Murakami! Tókjó, světélkující velkoměsto, kimona, khabuki, pinie, mezilidské vztahy..

Na první stránce se přitom rozvalila mokrá, mlžná, anglická louka a na ní internátní škola Hailsham. Hlavní hrdinka Kathy...

Více

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Ishiguro, Kazuo: Neopouštěj mě

Hrdinka Ishigurova nového románu Neopouštěj mě Kathy H. je klon, umělá bytost, která byla vytvořena k jednomu jedinému účelu, aby jednou její orgány posloužily stárnoucím a nemocným lidem. Žít celý život s vědomím, že jsem jen takovou chodicí dílnou na náhradní díly, to se zdá být až nelidsky kruté. Jak je však u Kazua Ishigura zvykem, postavy celou pravdu nevědí, neznají všechny zrůdné okolnosti, které doprovázejí jejich existenci.

Ishiguro, Kazuo: Neopouštěj mě

Tři dny po její druhé dárcovské operaci mi v časných ranních hodinách konečně dovolili, abych ji navštívila. Byla v pokoji sama, a vypadalo to, že pro ni udělali všechno, co mohli.

Je cosi pokryteckého na britském zátiší

(...) Romány Kazua Ishigura (1954) mají pronikavost Goyových obrazů. Zdánlivě je v nich vše jaksepatří, krajinomalba úhledná a gesta kultivovaná, nicméně promluvy, úvahy i skutky postav prozrazují, že jim tvůrce přisoudil něco pokřiveného a čeká, nakolik se nás jeho úmysl dotkne.

Kazuo Ishiguro Rozostřený svět

(...) V roce 2005 vydal svůj zatím poslední román s názvem Neopouštěj mě, kterým výrazně promluvil do nominací všech významných literárních cen. Především se však novou knihou vydal do zcela jiných literárních končin - science fiction. Tento specifický žánr přitom ztvárnil po svém, s nadhledem a zvláštním kouzlem.

Zrozeni k darování

(...) Knihu lze vnímat jako varování před zneužitím vědeckého výzkumu, satiru na problém s přistěhovalci nebo jako hyperbolizované zobrazení třídního kastovnictví. Neprohloupí ale ani ten, kdo se chce pouze ponořit do docela obyčejného a neobyčejně působivého příběhu.

Kazuo Ishiguro přichystal další stylistickou past

(...) Neopouštěj mě je inspirativní a znepokojivá kniha. Není sice tak čtivá jako Soumrak dne, nicméně je závažnější. Neupozorňuje na otázky, které jsme si měli kdysi klást, nýbrž na ty, které si musíme klást již dnes a budeme muset klást i do budoucna.

Autor/Autorka

Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro (* 1954) patří k nejuznávanějším současným britským prozaikům. Obdiv čtenářů i kritiků mu vynesl zejména jeho vytříbený styl a cit pro jazyk – jenž je o to obdivuhodnější, že angličtina není jeho mateřským jazykem (Ishiguro se narodil v japonském městě Nagasaki a do Anglie se s rodiči přestěhoval až v pěti letech). Je autorem sedmi románů, několika dramat a povídkových sbírek; za své dílo obdržel řadu prestižních cen, včetně Booker Prize či Whitbread Prize. Žije s manželkou a dcerou v Londýně.
Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Neopouštěj mě
Autor:
Ishiguro, Kazuo
Nakladatel:
BB art
EAN:
9788073810726
ISBN:
978-80-7381-072-6
Originál:
Never Let Me Go
Překlad:
Kubrichtová, Gisela
Popis:
1× kniha, vázaná, 272 stran, česky
Rozměry:
15 × 21 cm
Rok vydání:
2007 (1. vydání)