Jan Zahradníček - Mezi nás prostřena noc...

Mezi nás prostřena noc...: dopisy z vězení ženě Marii

Rozebráno
-10%
398 Kč
358 Kč
pohlídat

Anotace

Předkládaná kniha obsahuje 250 dopisů, které Jan Zahradníček napsal z vězení své ženě Marii. Vypovídají o zápase víry s beznadějí, vůle s rezignací, mísí se v nich prožitky, dojmy, sny, nálady. Dočítáme se o zoufalství člověka, který byl násilně vzdálen od svých blízkých, mezi řádky tušíme drama básníka, který musí své básně potajmu zaznamenávat...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Jan Zahradníček, Mezi nás prostřena noc Dopisy z vězení ženě Marii

(...) Dopis bylo povoleno psát jednou za delší časový úsek (dva měsíce až čtrnáct dní podle druhu trestu), je tedy logické, že pisatel se zde snaží nakumulovat co nejvíce informací. Vzhledem k tomu, o čem psát nemůže, mu přitom prakticky zbývá jen možnost zahrnovat adresáta otázkami a vlastními verbalizovanými přáními. Zahradníček mohl psát dopisy v minimální míře, nechtěl tedy pozornost tříštit mezi více lidí a výhradním adresátem je jeho žena Marie, " drahá a milovaná Mařenka". Specifikem Zahradníčkových listů je klidný tón, neustálá láskyplná péče o ženu a malé děti (na které se v závěrech dopisů též obrací) a též o domov a jeho okolí. Chvílemi se čtenáři zdá, že čte texty psané na svobodě, kdesi ve vesnickém ústraní v dobách hlubokého míru, a jen občasné a spíše marginální zmínky dávají tušit reálné kontury situace, v níž se pisatel nacházel.

Zahradníček, Jan: Mezi nás prostřena noc...

Nejlepším prostředkem, jak připomenout světu, že i básník je člověkem, by mohlo být zveřejnění jeho soukromé korespondence. Čas od času si neškodí uvědomit, že velcí metafyzičtí duchové chodili k zubaři, nosili teplé papuče a pomáhali dětem s domácími úkoly.
Celá recenze

V tom velkém zatmění lásky

(...) Oproti tomu Zahradníčkovy dopisy z vězení, neustále oklešťované nelítostnou cenzurou (oficiálně se smělo psát pouze o záležitostech rodinných), se od samého počátku stávají prostorem pro tvrdě vy-vzdorovanou realizaci básníkova vnitřního života, která mu pomáhala vyrovnat se s krutou realitou kriminálních zdí. Toto omezení však nijak neotupilo (nejen) poetickou jedinečnost Zahradníčkovy výpovědi. Spolu s jednotlivými básněmi, které ve vězení vznikly (obsaženy jsou ve sbírkách Dům Strach a Čtyři léta) nepůsobí na dnešního čtenáře pouze coby silný dokument doby, nýbrž jako její fatální a definitivní obžaloba.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Mezi nás prostřena noc...
Autor:
Zahradníček, Jan
Nakladatel:
Centrum pro studium demokracie a kultury
EAN:
9788073251727
ISBN:
978-80-7325-172-7
Popis:
1× kniha, neurčeno, 333 stran, česky
Rozměry:
16 × 24 cm
Rok vydání:
2008 (1. vydání)