Iulian Ciocan - Než zemřel Brežněv

Než zemřel Brežněv

Nakladatel:  Dybbuk 2009
Rozebráno
-10%
149 Kč
134 Kč
pohlídat

Anotace

Než zemřel Brežněv, beletristický debut Iuliana Ciocana, spisovatele patřícího k moldavské prozaické „nové vlně“, je hořkým vyprávěním o jeho rodné zemi za sovětské éry počátku osmdesátých let. Za komunistické propagandy a cenzury je lidský život jedním dlouhým zápasem o přežití, většina obyvatel čeká na zázrak. Na pozadí blížících se dějinných...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Moldavsko mezi tragikou a směšností

Kniha moldavského spisovatele přináší povědomý materiál: groteskní miniatury z dob, kdy ještě východnímu bloku vládl Leonid Brežněv. (...) Ironie, paradox, grotesknost - to jsou základní kameny optiky Ciocanova nahlížení na Moldavskou sovětskou socialistickou republiku a život v ní v době, "než zemřel Brežněv". Stavebním kamenem je juxtapozice směšného a tragického živlu. K tomu poskytují mnoho příležitostí již samotné reálie sovětského režimu, ze své podstaty absurdního. Skvostné je líčení každodenního života v příliš těsných bytech, v přeplněných a špinavých dělnických svobodárnách (...) V každém případě Ciocanova kniha přináší poznání, že česká a moldavská kultura mají dvacet let po rozpadu sovětského impéria leccos společného - stejné zkušenosti, stejné názory, stejné diskuse. Závažnější závěr se ovšem nabízí, když si uvědomíme, že o tom, co a jak se bude psát o Moldavsku za dalších dvacet let, se rozhoduje teď.

Závad pomalu přibývalo

(...) Iulian Ciocan svoji schopnost barvitého popisu spojil s rozsahovou střídmostí jednotlivých povídek, s dějovým minimalismem, čímž vznikly syté kišiněvské obrázky z časů "než zemřel Brežněv". I autorský odstup dosáhl až na jednu výjimku šťastné podoby: Ciocan píše v erformě, postavy neironizuje, ani když je jejich myšlení a jednání dobově zaslepené. Občas jejich pachtění konfrontuje se vzletnými slovy oficiálních spisovatelů nebo médií - k nim žitá realita nedolehla.

zaujalo nás

(...) Kniha je už svým názvem zasazena do doby raných osmdesátých let, kdy byla země ještě součástí Sovětského svazu jako Moldavská SSR, kdy už však velké impérium ztrácelo na síle a komunistický režim oslaboval. Jedná se o útlý titul, soubor povídek či příběhů, které spolu zdánlivě nesouvisejí, přesto v nich najdeme společnou linku. (...) Neobvyklé je neustálé prokládání textu citáty z televizního vysílání, literatury i rozhlasu, které nás ale spolehlivě uvedou do atmosféry doby a její tragikomičnosti. Autor používá hovorový jazyk, ocenit je třeba překlad Jiřího Našince z rumunštiny, který se vypořádal i s četnými ruskými výrazy, jež dokreslují atmosféru; pro čtenáře mohou být zajímavé jak vysvětlující poznámky pod čarou, tak slova ponechaná v azbuce. Máme tedy před sebou opravdovou koláž příběhů, jazyků i vypravěčských přístupů, která je zajímavým náhledem do moldavských reálií a nebude nám vzdálená ani pochmurnou atmosférou komunistické éry.

Ciocan, Iulian: Než zemřel Brežněv

V okamžiku, kdy k nám z hromadných sdělovacích prostředků pronikají alarmující informace o vývoji volební a povolební situace v malé východoevropské zemi jménem Moldavsko a nejeden Čech je jejími osudy zaujat, se na českém knižním trhu objevila nově přeložená kniha současného moldavského autora Iuliana Ciocana (nar. 1968 v Kišiněvě) - Než zemřel Brežněv.
Celá recenze

Ciocan, Iulian: Než zemřel Brežněv 1

Ljuba s dětmi si sbalily věci za úsvitu, ještě než z baňatého, obstarožního radiopřijímače zazněla rázná hymna Sovětského svazu, odjely na venkov. Ionel Pîslari se posadil na gauči, zjistil - jak se dalo čekat -, že po obložených chlebech a čaji není ani památky, a začal nadávat jako špaček. V hlavě mu hučelo. Cítil, že se ocitl na životní křižovatce, ale měl i naléhavý pocit vlastní nicotnosti, mocně přiživovaný neschopností učinit nějaké rozhodnutí.
Celá recenze

Ciocan, Iulian: Než zemřel Brežněv 2

Upachtěný, přeplněný vlak se zachvíval ve všech kloubech, než zastavil. Pak, aby si ulehčil v utrpení, vyvrhl obsah svých útrob na nástupiště kišiněvského nádraží. Z ukoptěných vagónů se vyvalila pestrá, hlučná, zpitomělá masa, šířící kolem sebe zápach. Při pohledu shora vlak připomínal hnisající housenku. Město, zmalátnělé vedrem, těžce vstřebávalo to množství venkovanů obtížených břemeny.
Celá recenze

Ciocan, Iulian: Než zemřel Brežněv 3

Nahnáno měl ode dne, co ho Baranov s Cukermanem zbili. Prozradit rodičům, co se mu stalo, by znamenalo podříznout si pod sebou větev. Práskači bývali na dvoře přísně trestáni a ukazovalo se na ně prstem. Jeden hoch, který nedržel jazyk za zuby, se dostal z deště pod okap: donutili ho pít kalnou, smradlavou vodu vedle kontejnerů.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Než zemřel Brežněv
Autor:
Ciocan, Iulian
Nakladatel:
Dybbuk
EAN:
9788086862842
ISBN:
978-80-86862-84-2
Překlad:
Našinec, Jiří
Popis:
1× kniha, vázaná, 128 stran, česky
Rozměry:
13 × 20 cm
Rok vydání:
2009 (1. vydání)