Iva Procházková - Nazí

Nazí

Nakladatel: Paseka 2009
Magnesia Litera 2010

Rozebráno
-20%
249 Kč
199 Kč
pohlídat
Nazí

Nazí

175 Kč
140 Kč
Rozebráno
-20%
175 Kč
140 Kč

Anotace

Nazí je román o dospívání. Horké léto, Berlín, ochočená evropská příroda na českosaském pomezí - to jsou kulisy příběhu, který není vyprávěn zrovna lineárním způsobem. Pět mladých lidí se - každý jinak - ocitlo na rozcestí. Ať chtějí nebo ne, musejí se rozhodnout, kudy dál. Jejich cesty se někdy protínají, někdy běží paralelně, jindy se míjejí....
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Procházková, Iva: Nazí

Ústřední postavy knihy, Sylva, Filip, Robin, Niklas a Evita jsou sedmnáctiletí mladí lidé, kteří se nejistě pohybují na prahu dospělosti. Právě stav dospívání je vyjádřen metaforou v titulu knihy.
Celá recenze

Nahých se všechno dotýká

(...) Autorčina novinka má řadu formálních znaků "eurorománu", jehož imaginačními principy jsou klip a střih, nicméně neklouže po realitě nezúčastněným švenkováním ani plytkými pravdami, typickými pro tento soudobý literární prefabrikát. Vede hrdiny krajinami vnitřních pochyb a ve snaze naznačit jim cestu ze stáda navazuje na rané romány Margaret Atwoodové nebo na nespoutané hrdinky Astrid Lindgrenové. Jenže Procházkové nejde jen o rovná práva mladých žen, zvlášť pokud si chování obou pohlaví vyšlo za oněch čtyřicet let tolik vstříc, a tak hledí na zraněnou klukovskou psýchu neobyčejně empaticky - za cenu toho, že někdy balancuje na hraně věrohodnosti. (...) Odchycené a vypuštěné divoké zvíře původem z jiného světadílu vybízí jako klíčová metafora hrdiny k živelnosti, která se v životě někdy vyplácí, i k šelmovství, s nímž se toho dá dosáhnout: ať už je kvůli tomu třeba překonat obvyklé hranice, nebo se vyšplhat na stavební jeřáb a z výšky nahlédnout svou malost.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Nazí
Autor:
Procházková, Iva
Nakladatel:
Paseka
EAN:
9788071859796
ISBN:
978-80-7185-979-6
Popis:
1× kniha, vázaná, 220 stran, česky
Rozměry:
14 × 20,5 cm
Rok vydání:
2009 (1. vydání)