Karel Hvížďala - Jak myslet umění
Doručení po ČR zdarma

Jak myslet umění

Nakladatel:  Mladá fronta 2013
Rozebráno
-10%
299 Kč
269 Kč
pohlídat

Anotace

Silná výpověd jedné umělecké generace. Rozdíl mezi centrem a periférií měl vždy spíš symbolický než reálný význam. Málokde se to projevuje tak výrazně, jako v uměleckém výrazu generace zpovídané Karlem Hvížďalou v této knize. Nejde v ní jen o běžné dialogy s umělci, kteří hovoří o své tvorbě, profesionální dráze nebo osobním životě, ale...

Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Sedm dědků, kteří (si) mají co říct

(...) Po přečtení knihy se nakonec ukáže, že její titul je víceméně pomocný, vázaný prostě k faktu, že šest tázaných mužů jsou umělci. A že nejpřínosnější jsou interview tehdy, když pánové primárně hovoří o svých určujících životních zážitcích, o svých občanských postojích, když vystupují za hranice svého oboru – a na tomto půdorysu "teprve", ale o to organičtěji dochází na řeči o umění a vyplyne jejich tvůrčí krédo. Jsou to někdy pozoruhodné souvislosti. (...) Vynikající a překvapivé je interview s fotografem a pedagogem Pavlem Diasem. Má až zpovědněterapeutický charakter, zřejmě i proto, že Dias nebývá vyhledáván, aby někomu pro rozhovor vyprávěl o svém životě. Zážitky z konce války a těsně po ní, kdy příštímu fotografovi bylo sedm, osm let, nejlépe vysvětlují, proč jedním z jeho erbovních témat se staly koncentrační tábory.

Hvížďala, Karel: Jak myslet……umění

Vnímavý tazatel se ptal básníka, typografa, dvou fotografů, malíře a sochaře, kteří současně jsou i pedagogy, emigranty, ale i jednou generací hybatelů české kultury – součástí kulturní identity národa, a především lidmi se svými osudy a názory.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Jak myslet umění
Autor:
Hvížďala, Karel
Nakladatel:
Mladá fronta
EAN:
9788020431264
ISBN:
978-80-204-3126-4
Popis:
1× kniha, flexi, 240 stran, česky
Rozměry:
14 × 21 cm
Rok vydání:
2013 (1. vydání)