V neděli 7. dubna se budou vyhlašovat ceny Litera 2019 v přímém TV přenosu

/ Tomáš Weiss

Sezvané literáty a lidi od knih obecně budete mít možnost vidět 7.4. od 20:20 na ČT art. Setkání a vyhlašování cen se už tradičně koná na Nové scéně pražského Národního divadla. Cen je celkem 10 - od za prózu a poezii, až po Blog roku a Knihu roku.  A také pochopitelně Kosmas cena čtenářů.
Sezvané literáty a lidi od knih obecně budete mít možnost vidět 7.4. od 20:20 na ČT art. Setkání a vyhlašování cen se už tradičně koná na Nové scéně pražského Národního divadla. Cen je celkem 10 - od za prózu a poezii, až po Blog roku a Knihu roku. A také pochopitelně Kosmas cena čtenářů.

Jakákoliv tipovačka takových cen, jako jsou za literaturu, je výrazně ošemetná, protože poroty jsou nevyzpytatelná několikahlavá impulsivní stvoření, ale viděno OKEM mohlo by to být alespoň v některých kategoriích zhruba takto:

Próza: rozhodně některá ze žen, buď Radka Denemarková: Hodiny z olova nebo Pavla Horáková: Teorie podivnosti

Poezie: Petr Borkovec za Herbář k čemusi horšímu

Dětská: Prašina Vojtěcha Matochy - ta může být ještě klidně oceněna i Ortenovkou, což se jí možná přihodí v květnu

Naučná: netuším

Za nakladatelský čin: dostane to Český literární samizdat Michala Přibáně

Publicistika: Jakub Szántó: Za oponou války

Objev roku: Probudím se na Šibuji Anny Cimy

Za překlad: Kniha o moři v převedení Jarky Vrbové

Tak to bysme pro tenhle rok měli za sebou. Pokud si chcete zkontrolovat, tak v neděli 7. dubna. Pochopitelně jakékoliv jiné výsledky jsou ostudou porot. Jako inovaci na příští rok navrhuju Litera Absint cenu za přínos české knize, kam můžou být nominováni osobnosti z řad spisovatelů, nakladatelů, grafiků, překladatelů, distributorů, knihkupců, tiskařů, řidičů, skladníků, novinářů, knihovníků atd. Pár jmen bych dokázal nadhodit z fleku.

 

Další články

Když se rozpadá rodina, všude je cítit pach marnosti… Přesně v takovém rozpoložení se nachází Olga, hlavní hrdinka románu Dny opuštění světoznámé autorky Eleny Ferrante. O tom, zda je pod pseudonymem Elena Ferrante skryta žena či muž, se nadále spekuluje. Ovšem to, že je hlavní hrdinkou Dnů opuštění žena, už nikoho ze čtenářů nepřekvapí – stejně tomu bylo v tetralogii Geniální přítelkyně i v debutové Tíživé lásce.
Aktuality

Dny opuštění podle Eleny Ferrante

Když se rozpadá rodina, všude je cítit pach marnosti… Přesně v takovém rozpoložení se nachází Olga, hlavní hrdinka románu Dny opuštění světoznámé autorky Eleny Ferrante. O tom, zda je pod pseudonymem Elena Ferrante skryta žena či muž, se nadále spekuluje. Ovšem to, že je hlavní hrdinkou Dnů opuštění žena, už nikoho ze čtenářů nepřekvapí – stejně tomu bylo v tetralogii Geniální přítelkyně i v debutové Tíživé lásce.
 | Denisa Novotná
V roce 2018 vznikla v Českém rozhlasu v režie Lukáše Hlavici dramatizace románu Jaroslava Havlíčka Neviditelný. Skvělá dramatizace.  Jak díky hercům, tak díky skladateli hudby a zvukovému mistrovi Filipu Veretovi. V neposlední řadě s celým dílem dobře koresponduje grafika CD, kterou mají na starosti (stejně jako poslední knižní vydání Neviditelného) lidé z grafického studia take take take Marie Makeeva a Nikola Klímová (můžete znát třeba z Ilustrované ústavy ČR).
Aktuality

Když se povede rozhlasová dramatizace - Neviditelný

V roce 2018 vznikla v Českém rozhlasu v režie Lukáše Hlavici dramatizace románu Jaroslava Havlíčka Neviditelný. Skvělá dramatizace. Jak díky hercům, tak díky skladateli hudby a zvukovému mistrovi Filipu Veretovi. V neposlední řadě s celým dílem dobře koresponduje grafika CD, kterou mají na starosti (stejně jako poslední knižní vydání Neviditelného) lidé z grafického studia take take take Marie Makeeva a Nikola Klímová (můžete znát třeba z Ilustrované ústavy ČR).
 | Renata Venclová, Tomáš Weiss
Kdyby byla nějaká náměstí, kde by se demonstrovalo za literaturu, znamenalo by volání z titulku asi přesněji Čtěte Slobodu!  Rudolf Sloboda (1938 – 1995) je ve slovenské literatuře druhé poloviny 20. století zhruba někým tak důležitým, jako je pro českou literaturu té doby Bohumil Hrabal. Teď mu v překladu J. A. Pitínského vyšel česky další román – Podzim.
Aktuality

Slobodu! Slobodu!

Kdyby byla nějaká náměstí, kde by se demonstrovalo za literaturu, znamenalo by volání z titulku asi přesněji Čtěte Slobodu! Rudolf Sloboda (1938 – 1995) je ve slovenské literatuře druhé poloviny 20. století zhruba někým tak důležitým, jako je pro českou literaturu té doby Bohumil Hrabal. Teď mu v překladu J. A. Pitínského vyšel česky další román – Podzim.