Jón Kalman Stefánsson & Sigríður Hagalín Björnsdóttir na Měsíci autorského čtení 2022

/ nakl., Větrné mlýny

Jón Kalman Stefánsson (1963) je momentálně nejoceňovanějším islandským spisovatelem a Sigríður Hagalín Björnsdóttir (1974) právě vyšel český překlad její knihy z roku 2020 Ohně. Láska a jiné katastrofy. V CZ vystoupili v rámci Měsíce autorského čtení, kde je Island letos hlavní zemí. Moderovala překladatelka Marta Bartošková. Festival probíhá ještě do konce července v Brně, Ostravě, Košicích , Prešově a Bratislavě, program na www.autorskecteni.cz

Islanďany žijící přes tisíc let mezi ledovci a sopkami prostě zbytek světa zajímá méně než třeba Němce anebo Poláky. Ostrovnímu spisovateli takové zápecnictví může být nemilé, kdo ale vegetuje v epicentrech globalizovaného světa, pro toho se může stát Island rájem. Byť někdy s ďábelskými úšklebky. „Jakmile se ocitnete za městem na onom rozsáhlém poli lávovém, zmocní se vás melancholie a nezhostíte se jí. Každý islandský koutek činí na vás dojem, jako byste stáli u otevřeného hrobu,“ přemítal v roce 1922 o Islandu český spisovatel Karel Josef Zákoucký.

"Jsou tu skály holé, na jichž stěnách odumřel všechen život. Zdá se, pohlížíme-li k nim, jako bychom byli na pokraji hřbitova, na němž pohřbeni jsou všichni dobří duchové, kteří kdysi odívali i zdejší kraj lepším rouchem, než jakým ho oděly ony tajemné síly, které občas vzkypí a z útrob země chrlí oheň,“ pokračoval cestovatel.

 „Na Islandě jest lid pilným čtenářem. Snad nikde nepřečte se tolik knih jako na Islandě,“ zjistil Zákoucký. A co více, na Islandu tehdy žilo jen 96 tisíc obyvatel (dnešní Havířov s Novým Jičínem), ale ti zatvrzele psali. „Ač je to národ počtem nepatrný, má přece tři časopisy a celou řadu spisovatelů a básníků,“. Dodnes o Islandu platí, že je tu největší koncentrace spisovatelů na počet obyvatel na světě.

zdroj: www.ostravan.cz

Další články

TV Kosmas

Letem světem knižním veletrhem a festivalem Svět knihy 2022

Mezinárodní knižní veletrh a festival Svět knihy 2022 se povedl. A zdaleka nejen proto, že za čtyři dny přišlo 55 000 návštěvníků, což je rekordní návštěva. Téměř všichni - nakladatelé, spisovatelé, knihkupci i čtenáři - si unisono libovali, že letošní atmosféra byla nejlepší, co pamatují. Jen tak dál - víc festival, víc zeleně, možnost nejen vidět knihy a něco z programu, ale také "pobejt" s přáteli a známými. Tohle spojení knih a lidí má budoucnost.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Dva bratři, jedna žena, westernový román - Síla psa

Nové vydání románu, doplněné doslovem autorky Zkrocené hory Annie Proulxové, znamená návrat jednoho z nejvýraznějších a nejcharakterističtějších hlasů v literatuře o americkém Západě. Stejnojmenný film s Benedictem Cumberbatchem a Kirsten Dunstovou k vidění na Netflixu. Na festivalu v Benátkách získala režisérka filmu Jane Campionová Stříbrného lva za nejlepší režii.
 | nakl. Jota
TV Kosmas

Argo na Světu knihy 2022

Videoreportáž plná vzkazů od zahraničních i českých argo autorů, kteří se veletrhu zúčastnili. Jak se Leïle Slimani, Donatelle Di Pietrantonio, Miře Marcinów, Gianfrancu Calligarichovi, Ivaně Gibové či Silvestru Lavríkovi líbilo v Praze? A jaký vzkaz mají pro své čtenáře Miloš Urban, Alice Horáčková, Dalibor Vácha, Vilma Kadlečková a další a další čeští autoři?