Jostein Gaarder

Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Norský spisovatel knih převážně pro děti a mládež. Jeho nejznámější kniha je Sofiin svět.

Studoval skandinávské jazyky a teologii na univerzitě v Oslu. V letech 1981–1991 vyučoval filosofii a literaturu na vysoké škole v Bergenu. V této době napsal spolu se svými kolegy šest učebnic k dějinám náboženství a filosofie. Mezinárodní úspěch mu přinesl...

Zobrazit celý text
Nahoru

Jostein Gaarder v Oko Magazínu OKO

Aktuality

Státní ceny 2023: literatura - Jiří Kratochvil, překlad - Jarka Vrbová

Jiří Kratochvil (1940) získal cenu jak za svou údajně poslední knihu Škrtiči bohyně Kálí, tak za celoživotní dílo. Jarka Vrbová (1950) pak za několik desítek překladů z norštiny. Za svůj přínos k prosazení norské kultury v zahraničí obdržela v roce 2010 titul Rytíř první třídy od norského krále.
TV Kosmas

Heya heya, Scandinavia!

Skandinávská literatura bude hlavním hostem letošní pražského knižního veletrhu Svět knihy, který proběhne na Výstavišti od 12. do 15. května. Přijede 17 severských autorů a o všech těch Švédech, Norech, Dánech, Finech a Islaďanech se konečně dozvíme něco víc, než že jen vyšla další detektivka.
Recenze

Co se stane s planetou za jeden lidský život?

Poslední kniha Josteina Gaardera, autora kniha jako Sophiin svět, Kouzelný kalendář nebo Dívka s pomeranči, se jmenuje Anna - Jaký bude rok 2082? a je o ekologii. Autor se ve dnech 22.-25. října zastaví v Praze.
Další články