Marek Orko Vácha

Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Český římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog a spisovatel. Je farářem lechovické farnosti, farním vikářem Římskokatolické akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora a přednostou Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Jeho specializace je evoluční biologie a lékařské i environmentální etiky.

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v oboru molekulární biologie a genetika. Ve své práci se zaměřil na etickou problematiku poznání lidského genomu a na genetiku chování. Teologického vzdělání nabyl studiem v Olomouci a Bruselu. Zúčastnil se dvou expedic do Antarktidy (1997 a 2000), také na základnu Eco-Base na ostrově Nelson v Jižních Shetlandách společně s Jaroslavem Pavlíčkem. Na Biskupském gymnáziu v Brně a na Arcibiskupském gymnáziu v Praze býval učitelem biologie, náboženství a etiky. V prosinci 2010 byl zvolen předsedou Akademického senátu 3. lékařské fakulty UK a o tři roky později byl v této funkci potvrzen na další tříleté období. Externě vyučuje na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Podporuje i zrušení povinného celibátu v kněžské službě v katolické církvi. Orko je jeho přezdívka, kterou dostal ve skautu a znamená "orlí oko".


Marek Orko Vácha v Oko Magazínu OKO

Aktuality

Pod Lampu s Karlem Satoriou

Pravidelná televizní diskuzní relace Pod lampou je pojmem nejen na Slovensku. Novinář Štrefan Hríb v ní probírá se svými hosty do hloubky témata politická, společenská, vědecká i duchovní. Když ho s pořadem postupně vyhodili ze všech...
Zobrazit celý text
Aktuality

Zveřejněny výsledky ankety Dobrá kniha 2013

Redakce Katolického týdeníku již několikátým rokem oslovuje, podobně jako Lidové noviny, několik desítek respondentů z řad duchovních, kulturních redaktorů, spisovatelů a dalších, kdo mají ke knihám blízko a hledá Dobrou knihu roku.
Další články