Dušan Třeštík - Mýty kmene Čechů

Mýty kmene Čechů: (7.-10. století) Tři studie ke ´Starým pověstem českým´

Rozebráno
-20%
299 Kč
239 Kč
pohlídat

Anotace

Již potřetí za poslední desetiletí se náš nejrespektovanější znalec raného středověku Dušan Třeštík vyslovuje k nejstaršímu období našich dějin. Tentokrát se ponořil do časů ještě starších, do světa mýtů a pověstí, zahalujících počátky českých Slovanů v šestém a následujících staletích. Kromě originálních nápadů se opírá především o komparativní...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(6x)

Vaše hodnocení
Ačkoliv je psaní o „prehistorii“ nějakého (historického) etnika vždy obtížné, autor se s tímto problémem vypořádal vskutku originálně a úspěšně (i když zároveň provokativně), kniha se dá doporučit zájemcům o studium mnoha humanitních věd (historie, archeologie, slavistika…). Podle mého názoru nejlepší práce Dušana Třeštíka v oblasti předkosmovského věku a mytologických počátků českých dějin.
Co Dušan Třeštík rozhodně umí, je nejenom raný středověk a počátky Českého státu, schopnost předat svůj názor a v neposlední řadě jak vidno i dovednost polarizovat obec.
Tato kniha je podle mého názoru velmi dobrá. Nebývají bohužel často k viděni takové ekvilibristické kousky, kdy se historik pustí hluboko do vod mýtů a pohádek, aniž by však...
Více

Pan Třeštík je geniální historik. Jeho kniha se nedá číst jako beletrie. Moc se mi líbila.

Technicky je také na úrovni - pěkný obal.

Nemohu sice souhlasit s vyhrocenou formulací předchozího recenzenta, je ovšem pravda, že tato kniha zatím patří k tomu nejslabšímu, co Třeštík napsal. Zvlášť posledních 30 stran s analogiemi, které nikam neústí, jak sám autor uvádí, to dokezuje více než přesvědčivě. Přesto ale obsahuje cenné podněty a nápady a měla by proto být čtena.

Kniha je psána naprosto nečitelným způsobem. Autor sice má obrovské znalosti, ovšem jeho schopnost je uspořádat je úplně nulová. A tak je toto dílo pouze neužitečným mentálním průjmem a jeho koupě je omylem.
Zobrazit další (2)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Třeštík, Dušan: Mýty kmene Čechů (7. - 10. století)

Nakladatelství Lidové noviny vydalo další z řady publikací o počátcích našich národních dějin od Dušana Třeštíka, předního odborníka na raný středověk ve střední Evropě. Mýty kmene Čechů volně navazují na jeho předchozí knihy věnované úsvitu české národní historie.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Mýty kmene Čechů
Autor:
Třeštík, Dušan
Nakladatel:
NLN - Nakladatelství Lidové noviny
Edice:
Česká historie
EAN:
9788071066460
ISBN:
80-7106-646-X
Popis:
1× kniha, vázaná, 292 stran, česky
Rozměry:
14 × 20 cm
Rok vydání:
2003 (1. vydání)