Gilles Deleuze - Bergsonismus

Bergsonismus

Nakladatel:  Garamond 2006
Rozebráno
-10%
180 Kč
162 Kč
pohlídat

Anotace

Dílo nevelké rozsahem, o to však možná zajímavější. Jedna z nejvýraznějších postav filosofie druhé poloviny dvacátého století (jež Michel Foucault označil za deleuzovské) podává analýzu díla jednoho z největších filosofů půle první (Henri Bergson je jediný filosof, který kdy obdržel Nobelovu cenu za literaturu). Na podkladě Bergsonovy knihy Hmota a...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

V Deleuzově laboratoři

(...) Volbou Bergsonismu k uvedení edice „Francouzské myšlení“ učinil Garamond šťastný krok (národní nálepku danou myšlením považujme za pouze orientační). Text z roku 1966 nás vede do jedné z řady laboratoří, v nichž Deleuze testuje své myšlení promítnutím vlastní řeči do cizí podoby.

MENU MICHALA KOMÁRKA

(...) Deleuze vysvětluje Bergsonovo pojetí intuice a jeho text lze do značné míry intuitivně chápat. Od začátku je velmi napínavý a jasně vymezuje téma - Bergson dělá z intuice ústřední metodu, ale jak může být intuice metodou, když je to spíše bezprostřední poznávání? A odtud jsme vtaženi přímo do provozu filosofického myšlení - intuice v bergsonovském pojetí odhaluje, nakolik jsme fascinováni řešením problémů a ponecháváme stranou zásadní otázku, zda jsme totiž problémy opravdu nalezli a správně vymezili. To je natolik podstatná charakteristika našeho myšlení i naší moderní kultury, že stojí za to se prokousat nějakými těmi obtížnějšími formulacemi. No, nebo nalézt ty srozumitelné.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Bergsonismus
Autor:
Deleuze, Gilles
Nakladatel:
Garamond
EAN:
9788086955414
ISBN:
80-86955-41-9
Originál:
Le Bergsonisme
Překlad:
Fulka, Josef
Popis:
1× kniha, brožovaná, 142 stran, česky
Rozměry:
10 × 19 cm
Rok vydání:
2006 (1. vydání)