Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur: Minulost, současnost a budoucnost komplexních společností

Nakladatel:  Academia 2011

Anotace

Publikace představuje pohled třiatřiceti autorů – akademiků, humanitních vědců, přírodovědců a ekonomů – na aktuálně velmi živý pojem „kolaps“, a to z jak z hlediska současného (dotýká se např. bankovní krize), tak historického. Nesporným přínosem je ve všech případech aktualizovaný přístup autorů ke krizovým momentům v dějinách velkých civilizací (staroegyptské, čínské, římské ap.) nebo říší...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(4x)
Bohužel je kniha zatížena ideologickým balastem. Nevěřili byste, co všechno se tam píše. Dnes. Kdy o privatizaci veřejných záležitostí (metylové kauzy, bezpečnost...) víme své a jsme až trapně vytrvale strašeni socialismem. Čekal jsem zdiskreditovaných doktrin prosté, věcné analysy. Vrchol hospodskosti představuje filmovým slovníkem a samozřejmými předpoklady zdiskreditovaná kapitola manželů...
Více

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Bárta, Miroslav; Kovář, Martin: Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur

Kniha čtenáře rozechvěje představou konce a zániku, ale zároveň hned nabídne slova útěchy, že „krize díky historické zkušenosti a schopnosti regenerace pravděpodobně úspěšně překonáme“. Je otázka, zdali je vhodnější dílo vnímat jako způsob, jak naše strachy z konce, ale zároveň zálibu v tomto strachu, postavit na reálnější základ (tedy jako sofistikovanější verzi katastrofických filmů), nebo jako seriózně myšlenou výzvu, jak příznakům konce čelit.

Autor/Autorka

Miroslav Bárta

Český egyptolog a archeolog. Vede výzkumné centrum archeologické lokality Abúsír v Egyptě a je ředitelem Českého egyptologického ústavu.

Maturoval na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Na Univerzitě Karlově vystudoval pravěkou a raně středověkou archeologii a dále pokračoval ve studiu egyptologie na univerzitě v Hamburku. V roce 1997 obhájil doktorát a dokonce se stal docentem egyptologie na University of Philadelphia. Kromě egyptologie, kde se mimo jiné zaměřuje na období stavitelů pyramid, se také již několik let zabývá studiem tzv. kolapsů, vzestupy a pády v mezioborové perspektivě bádání.

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Martin Kovář

Český historik působící na Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Odborně se zabývá především raně novověkými dějinami se zaměřením na dějiny Velké Británie.

V letech 1984–1989 vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obory bohemistika a historie.

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Bibliografické údaje

Název:
Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur
Autor:
Bárta, Miroslav a Kovář, Martin
Nakladatel:
Academia
EAN:
9788020020369
ISBN:
978-80-200-2036-9
Popis:
1× kniha, vázaná, 816 stran, česky
Rozměry:
15,6 × 23,2 cm
Rok vydání:
2011 (1. vydání)