Pavel Šrut, Galina Miklínová - Lichožrouti

Lichožrouti

Nakladatel: Paseka 2012
Magnesia Litera 2009
Zlatá stuha 2009

Rozebráno
-20%
349 Kč
279 Kč
pohlídat

Anotace

Kniha desetiletí pro děti podle ankety sdružení Litera.

Je to nejobratnější lupič všech dob a dosud nikdy nebyl dopaden. Možná i vám se včera nebo právě v této chvíli ztratila ponožka. Kdo za to může? Lichožrout! Záhadný tvor, který žere ponožky a z párů dělá licháče.

Do jejich tajemného světa pronikla autorská a ilustrátorská dvojice...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(7x)

Vaše hodnocení
Nemá chybu, doporučuji všem!

Originální, vtipná a nyní již kultovní dětská kniha, kterou si musí přečíst i dospělý. Šrut je mistrovský a ilustrace paní Miklínové bezchybné. Titul Dětská kniha desetiletí mají Lichožrouti oprávněně.

První kniha, kterou nosil v podpaží, nedal z ruky a přečetl sám (v 1. třídě). Teď ve druhé si děti odhlasovaly, která kniha se bude číst v družině a Lichožrouti zvítězili. Už teď se těší na 3. díl, snad vyjde?
Je mi 10 let. Knížka se mi moc líbila. Byla vtipná, napínavá a zajímavá.

Výborná, vtipná kniha. Navíc překrásně ilustrovaná. Baví moji čtyřletou dceru (i když je spíš pro trochu větší děti) a mě snad ještě víc. Vřele doporučuji.

Knížka mi byla doporučena kamarádkou. Myslela jsem, že je to pohádka. Je, ale...jak pro děti tak pro dospělé. Ve spoustě akcí se najdete...
Je to spíše pro dospělé, kteří rádi čtou pohádky. Jde o moderní verzi s hrubými výrazy, které já dětem číst nechci. Stylem připomíná americké akční filmy. Autor rozhodně psát umí, ale nepřijde mi to jako literatura vhodná pro děti.
Zobrazit další (4)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

O licháčích a lidech

(...) Hybnou silou knihy je tedy vzájemné hledání a ztrácení nějakého protějšku v lásce, přátelství, úsilí či boji. Díky postavám, jako je Hihlík, Ramík a Tulík, se rozvine příběh o statečnosti i zbabělosti. Díky postavám dědečka nebo tuláka Karlose příběh o moudrosti, řádu, nezávislém životě i pokojné smrti. Díky lichožroutím mafiánům a jejich nepřátelům gangsterům příběh o lidskosti, k níž patří i zločin, hrabivost, stádnost a násilí. A díky "žhavé a opojné" lichožroutce Mojitě či vrchní sestře Helence má kniha určená dětem i milostný podtón. (...) Galina Miklínová vnáší do Šrutových knih šťastnou a živelnou invenci, ale také jemný soulad a příjemně ironický komentář: v Lichožroutech oponožkovala dokonce i obligátní informaci o dotaci ministerstva kultury. Lichožrouti jsou ukázkou dokonalého výtvarného, slovesného i knižního řemesla.

S lichožrouty pod peřinou

(...) Lichožrouti tvoří souvislý prozaický text, do něhož se Seifertovou cenou (2000) poctěný básník často nepouští. Poetického jazyka se nevzdává ani v próze: Lichožrouti jsou jazyková rozvernost sama. (...) Jako všechny předchozí, liší se i toto dílo tvůrčího dua od ostatní knižní produkce pro děti hned v několika směrech: předně počítá s tím, že knížky čtou dětem před spaním dospělí, a dokáže potěšit obě věkové kategorie (množství zábavných jinotajů, které tvoří celou jednu rovinu příběhu pro ty starší, nicméně nezastiňuje vtipnosti a slovní hříčky určené mladším generacím), děti a jejich smysl pro humor a porozumění nepodceňuje a především - tajemství a napětí, které čtenáře nutí pohádku zhltnout, tu nejsou důsledkem kouzel a čar postav, nýbrž poctivé práce vypravěče, a to také s charakterizací ponožkožroutů pomocí jazyka.

Magazín OKO

Státní cenu za literaturu získal za rok 2015 Pavel Šrut
Aktuality

Státní cenu za literaturu získal za rok 2015 Pavel Šrut

Z vašich posledních knížek, pro děti i pro dospělé, je znát melancholie. Máte ji rád?
Pro mě je melancholie příjemné citové rozpoložení. Žádný stav duše. Čas při ...

 |  Tomáš Weiss

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Lichožrouti
Autor:
Šrut, Pavel a Miklínová, Galina
Nakladatel:
Paseka
EAN:
9788074321788
ISBN:
978-80-7432-178-8
Ilustrace:
Miklínová, Galina
Popis:
1× kniha, vázaná, 232 stran, česky
Rozměry:
17 × 23,5 cm
Rok vydání:
2012 (2. vydání)