Ke stažení Info OKO

Rybí krev

Nakladatel: Host 2012
Ihned
179 Kč

Anotace

Další román autora Selskýho baroka, který nás zavádí tentokrát na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století. Kniha získala cenu Magnesia Litera pro nejlepší knihu roku 2013.
Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(51x)

Vaše hodnocení
Skvělá kniha, výborný přímý vypravěčský přístup, autentický projev. Přečteno jedním dechem.
Myslím, že na české literární scéně se objevil mimořádný autor, který po "Selském baroku" ještě zdokonalil svoje vypravěčství a dosáhl - aspoň podle mého názoru - naprosté autenticity příběhu.
Ve srovnání s oceněním Magnesie Litery za rok 2013 si jeho román výjimečnou cenu skutečně zaslouží, patří k nejlepším knihám desetiletí.
Nedočkavě se těším na další Hájíčkův román.
Jiří Hájíček je výborným vypravěčem. Dobře se to čte, má to děj. Pocházím z jižních Čech - oslovila mě i mému srdci milá "jihočeština" a osudy lidí, kteří museli nedobrovolně opustit své domovy. Doporučuji!
Nedivím se, že kniha dostala Magnesii literu 2013, spíš měla dostat cenu kniha desetiletí, a ani se nedivím, že v roce 2014 po Hájíčkovi nebyl nikdo dost dobrý na to, aby cenu získal - jednoznačně.
Autor je vynikající vypravěč - mám pocit, že jeho postavy jsou živé bytosti, mí známí...jak už to ostatně napsal někdo jiný. Brilantní.
Ryzí příběh života tak, jak se skutečně mohl odehrávat. Velmi působivé jsou odkazy na současnost, zlomy v dějových rovinách. Kdo v té době žil, mohl tak trochu poznávat sám sebe..... Je to knížka o tom, co je to domov a jak moc to člověka postihne a bolí, když o něj postupně přichází. Škoda jen, že kniha není delší, čte se jedním dechem. Při četbě...
Více
Asi čteme hodně, myslím nás, kdo sem tu a tam přispíváme, ale přesto je zbytečné tu psát nějaké sáhodlouhé rozbory, stačí jen si "Rybí krev" prostě přečíst a sami poznáte, že "dost dobrý..."... Uvidíte, doporučuji. Dávám 5*
Obyčejní lidé, obyčejné osudy. České prostředí. Přesto jsem to četla na jeden zátah jako největší thriller. Některé knihy, co jsem dřív přečetla, si po čase přesně nevybavuji. Ale tuhle si nepochybně pamatovat budu. Přečtěte si to. Stojí to za to.
Také se mi kniha moc líbila a dodatečně jsem přečetla všechny další knihy autora - Rybí krev je nejlepší. Velmi obdivuji autora, že píše tak přesvědčivě z pozice dívky a ženy, navíc čtivě, z prostředí vesnice. Další z těch, o kterých se tak moc nemluví a přitom potěší kvalitní četbou.
Hájíčkovy knihy mám rád, dokáže psát o poměrně obyčejných věcech střídmým, přirozeným jazykem. Přitom mají ty knížky obrovský tah.
Musím potvrdit, že Rybí krev je jeho nejlepší - je to velký román plný silných emocí, které jsou opět líčeny bez přehánění a hysterie.
Před několika dny jsem se přistihl při tom, jak myslím na postavy z této knihy jako na reálné lidi a přemýšlím, jak se asi mají...
Příběh Hany, která se vrací v roce 2008 do rodné vesnice, která musela ustoupit stavbě jaderné elektrárny Temelín. Chce zde uzavřít staré záležitosti a bolesti a udělat si ve svém životě pořádek.

Tato kniha přináší téma, o kterém jsem zatím nikde nečetla a moc mě to zaujalo – téma vysídlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohl stát...
Více
Musim se priznat, ze ze zacatku jsem mela problemy se zacist. Prislo mi vse zdlouhave, postavy nudne. Ale pak se pribeh rozhybal a daval mi po precteni i smysl ten pomaly a nezazivny zacatek. Urcite doporucuji vydrzet a precist!
Dle mého čtenářského zážitku dostala knížka právem ocenění. Je to balzám na duši číst obyčejný příběh života, napsán čtivě a podmanivě..
Nevím proč, ale Rybí krev mi nejvíc připomíná jednu ze starších věcí J. Hájíčka a to povedené Dobrodruhy hlavního proudu. Hájíčkovy romány jsou navzdory určité společenské angažovanosti (kolektivizace, výstavba Temelína) docela "vztahovky". Největší rozdíl je asi v tom, že Dobrodruzi jsou víc zaměřeni právě na vztah, v Selském baroku šlo...
Více
Kniha mě přilákala cenou Magnesia Litera 2013 Kniha roku. Musím uznat, že kniha je velmi čtivá, ale při jejím čtení jsem se nemohla ubránit jakési podobnosti s romány Jiřiho Švejdy či Jana Otčenáška.
Některé epizody mi přišly velmi nepravděpodobné, např. kdy opilý spolucestující bere při nehodě na sebe vinu za střízlivého řidiče.
...
Více
Autor píše dobře, ale tato kniha byla pro mne příliš jednostrannou agitkou, hrdinka víc než dokonalá a tím vlastně dost nesympatická. Mám pocit, že v této věci chybí autorovi určitý odstup a city příliš převažují. Ale to neznamená, že právě tohle by nemohlo být pro někoho jiného spíše plus.
Po přečtení Selskýho baroka jsem se velmi těšila na tuto knihu, bohužel mi přinesla jisté zklamání pramenící z nevyváženosti vyprávění. Vyhovuje mi, že Jiří Hájíček tíhne k jednoduššímu stylu vyjadřování, které přitom čtenáře neochudí o radost z bohatosti českého jazyka. Co mi však kazilo radost z četby, byla především jistá schématičnost některých...
Více
Knížka je perfektní, perfektní příběh lidky i reáliemi. Problematika vystěhování vesnic z důvodů stavby se netýkala jenom jižních Čech a na příběhu hrdinky je možné si uvědomit, co toto může znamenat pro jednotlice.
doporučím dále svým známým
Zobrazit další (14)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Když mají vzpomínky chuť Rybí krve

(...) Velké autorské kvality prokázal Hájíček nejen prací s jazykem, myšlenkovým obsahem románu, výjimečnou schopností propojit vnější dění s vnitřním prožíváním aktérů, ale i dobře zvládnutou strukturou příběhu, v níž uplatnil retrospektivu. A konečně i volbou ženy jako hlavní protagonistky: jeho vidění světa ženskýma očima působí naprosto důvěryhodně a přirozeně.
Když se Hana v roce 2008 'kodrcá' nekonečnou cestou vlakem z Prahy do Českých Budějovic a vrací se po dlouhých 15 letech z ciziny 'domů', píše si seznam všech blízkých – ne nepodobný soupisu hereckého obsazení, o něž svým způsobem přišla spolu s kořeny a rodnou chalupou. Má odvahu vrátit se na místa přetržených stop vlastní minulosti a stále nepromlčených vzpomínek. Drama fiktivních postav s konkrétními jmény a zaniklé krajiny se skutečnými bezejmennými vesnicemi, v němž paměť zaplaví voda a vzpomínky dostanou chuť rybí krve, nepostrádá prvky řecké tragédie – stejně jako ona přináší očistnou katarzi.

Rybí krev

Po sedmileté odmlce se na českou literární scénu vrací jihočeský rodák Jiří Hájíček. A je ve skvělé formě. Rozsáhlý román Rybí krev je další z řady autorových venkovských próz. O vesnici a jejích obyvatelích, vzdálených životu ve městě, píše Hájíček citlivě a se znalostí prostředí. A není to zrovna vesnická idyla.
Celá recenze

Výborný příběh ve stínu Temelínu

Hájíček si vybral bezezbytku dokonalé téma. I když je možné shrnout děj do pár vět, vrství ho po letech, dávkuje naději, která se s každou další přečkanou zimou a vykoupeným domem obrací v beznaděj. Přátelství i lásky hrdinů podrobuje obyčejným zkouškám rozchodů, hádek, těhotenství, nemocí, smrtí. Život v jeho podání je tak přirozený, jako by autor vynalezl způsob, jak ho jako razítko překlopit a otisknout na stránky knihy bez jediného zaváhaní, bez křečovité snahy připravit svým hrdinům víc, než může člověk mimo smyšlený román unést. (...) Rybí krev by se měla dostat minimálně do nominací na Literu i příští rok. Ne proto, že se to od oceněného Hájíčka čekalo. Ale proto, že opět napsal knihu, která má kromě nesporných literárních kvalit v sobě i nevyumělkovanou pravdu o lidech, odpuštění a o jejich věčné touze dobrat se kořenů, ať už jsou jakkoli zpuchřelé. Recenze 90 %

Rybí krev Jiřího Hájíčka

(...) Vztah k jihočeské krajině, osudy zdejších lidí stojí v centru jeho pozornosti i v novém románu nazvaném Rybíkrev. Své čtenáře v něm zavádí do období od 80. let minulého věku do sklonku prvního desetiletí našeho století. Sleduje v něm životní příběhy několika obyčejných hrdinů žijících ve vesničkách v okolí Týna nad Vltavou, které byly poznamenány nebo zlikvidovány stavbou jaderné elektrárny Temelín. (...) Vypravěčskou a kronikářskou roli v knize přebírá dívka Hana, kterou autor nechá v prostřihu roku 2008 vrátit se po několikaletých toulkách po světě zpět na místo činu. Časový odstup chce hrdinka využít k urovnání rodinných i přátelských vztahů. Odškrtávání položek z jmenného seznamu totiž autorovi slouží k návratům proti proudu času a k poznání vzájemných vazeb mezi románovými postavami.

To selský v sobě hledám

(...) V rámci střední generace (Topol, Hakl, Urban, Denemarková) patří Jiří Hájíček spíše k nenápadným autorům, v dobrém slova smyslu neambiciózním. S vydáváním románů nepospíchá, nevyhledává mediální pozornost, a přesto je výrazným autorem – dnes vlastně téměř jediným, kterému se daří zprostředkovat soudobá témata české vesnice. (...) Rybí krev potvrzuje, že Jiří Hájíček umí své příběhy rozvíjet nevtíravě, plynule a s citem pro stupňování dramatu. Naplno tu vykrystalizovala jeho osobitost a styl. Jižní Čechy v něm našly svého kronikáře.

Magazín OKO

Luboš Pospíšil má slíbený výtisk, říká o své novince Jiří Hájíček
Rozhovory

Luboš Pospíšil má slíbený výtisk, říká o své novince Jiří Hájíček

 
O jakou zprávu pro čtenáře vám v nové knize šlo? Co jste jim chtěl říct?
Je to výbor z povídek, které dosud vyšly ve dvou povídkových sbírkách, v ...
 |  Tomáš Weiss

3 otázky na Magnesii Literu 2014....pro Pavla Mandyse
Aktuality

3 otázky na Magnesii Literu 2014....pro Pavla Mandyse

10. ledna byla uzávěrka letošních literárních cen Magnesia litera. Kolik knih bylo do soutěže přihlášeno a kolik z nich je z kategorie česká beletrie? Je to víc nebo méně než vloni? Proč je ...

 |  Tomáš Weiss

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Rybí krev
Autor:
Hájíček, Jiří
Nakladatel:
Host
EAN:
Doporučená prodejní cena:
179 Kč
Popis:
Elektronická kniha, 360 stran, bez zabezpečení DRM, 1,2 MB ePUB ePUB, 2,2 MB Mobi Mobi, 2,1 MB PDF PDF, česky
Rok vydání:
2012