Michel Houellebecq - Možnost ostrova

Možnost ostrova

Nakladatel: Odeon 2016
Možnost ostrova

Možnost ostrova

323 Kč
Skladem
323 Kč
Rozebráno
269 Kč
pohlídat
Možnost ostrova

Možnost ostrova

224 Kč
Rozebráno
224 Kč

Anotace

Ve svém románu s poněkud záhadným názvem Možnost ostrova se autor vypořádá s celým lidským pokolením – dílo se odehrává ve stádiu vrcholného úpadku světa, těsně před zánikem západní civilizace na Zemi a po něm. V karikatuře „současnosti“ se odehrává tragikomický příběh Daniela1, cynického zbohatlíka, který je ponořen do svého vnitřního světa a...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení
Dlouho mne nic tak neoslovilo jako Možnost ostrova a Elementární částice. Jestli se čtenáři, jak se tvrdí, dělí na dvě části, z nichž jedna autora nesnáší a druhá je jím uhranuta, tak rozhodně patřím do té druhé. Když to doopravdy dočtete až do konce, zjistíte, jak jemné to je, i když to popisuje docela hrůzné a destruktivní děje a myšlenkové...
Více

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

M. HOUELLEBECQ - MOŽNOST OSTROVA

(...) Vztek na veškeré projevy tuposti a ignorance - sektářství, omezenost a netoleranci - u spisovatele vždy pramenil z víry v lepší variantu. "Bolí mě to víc než tebe," říká trestající rodič a Houellebecqa k němu lze bez nadsázky přirovnat. Protože je zcela evidentní, že jeho zuřivé výpady pocházejí z míst, kde se sám cítí nejvíce ublížen. A to činí z Možnosti ostrova pod rouškou siláckých proklamací a explicitních scén jednu z nejromantičtějších knih, nabitou až melodramatickými city.

Provokatér Útok na bytost zvanou člověk

(...) Román Možnost ostrova je dílem, v němž autor přehodnocuje svůj vlastní morální postoj a styl knihy tak nemá co do činění s mravokárným kázáním. Houellebecq, jenž se v jedné pasáži otevřeně přihlásil k anarchistickému humoru Louise Ferdinanda Célina, vypráví v první osobě příběh zbohatlého baviče a autora skečů Daniela. Ten, veden zásadou, že humorista se může "ve vší beztrestnosti chovat jako dobytek", se cynicky vysmívá všemu: lůze obdivující jeho drahý automobil, lidským právům, masochismu ekologů, odpůrcům globalizace i starostem dívek, aby jim z těsných kalhot bylo vidět tanga.
Celkový dojem 100%

Provokativní ohňostroj pokračuje

(...) Houellebecq jasně naznačuje určitý směr v záplavě prohnilých klišé, jimiž se musí francouzská próza na začátku 3. tisíciletí prokousávat. Působí jako horká i ledová sprcha naráz, na jedné straně si sekyrou prolamuje cestu skrz nesčetná zapovězená hájemství západní poklesle libertinské civilizace, na straně druhé se snaží, touž sekyrou, z níž ještě skapává krev, co nejrealističtěji vykreslit pokřivené mravy naší doby.

Psaní o touze mezi nadějí a sebevraždou

(...) Román Možnost ostrova může být pro kritické Houellebecqovi čtenáře velkým překvapením, protože to poslední, co by od tohoto autora čekali, je romantická naděje v jakékoliv formě. A přitom jeho knihy právě takovéto cesty vždycky otvíraly. Danielovy verše, psané Esther, mohou vypadat směšně, ale tak přece z neolidské dálky vypadá celý náš život. "Jen láska ta věčná pro oba / Když dá ti, nač pomyslíš / Pak rád na věky uvěříš / V možnost ostrova."

Nabokov se o pět let zmýlil

(...) Vzhledem k autobiografičnosti, otevřeným erotickým scénám, nesnášenlivým výpadům vůči různým spisovatelům i nemilosrdným popisům lidských bytostí Houellebecqův rukopis poznáváme. Opět je to ten zábavný hajzlík, který je dost bystrý na to, aby se nenechal pohltit tupostí světa, i na to, aby věděl, jak s jistotou zaujmout.
HODNOCENÍ LN ***

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Možnost ostrova
Autor:
Houellebecq, Michel
Nakladatel:
Odeon
Edice:
Světová knihovna
EAN:
9788020716859
ISBN:
978-80-207-1685-9
Originál:
La Possibilité d´une ile
Překlad:
Šotolová, Jovanka
Popis:
1× kniha, vázaná, 344 stran, česky
Rozměry:
13,5 × 20,7 cm
Rok vydání:
2016 (2. vydání)