Muriel Sparková - Nejlepší léta ...
Bestseller Skladem Info OKO

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové

Nakladatel:  Prostor 2018

Anotace

Muriel Sparková (1918–2006) patří mezi nejvýznamnější anglicky píšící autory 20. století a próza Nejlepší léta slečny Jean Brodieové je považována za její nejvýznamnější dílo.
Dějovou linku tvoří příběh skupiny studentek dívčí školy, které si jejich zvláště osobitá učitelka „vyvolí“ za své stoupenkyně a snaží se jim během období, jež považuje...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Taková charismatická učitelka

(...) Byla to nekonformní učitelka, jež válčila s vedením školy, nebo nebezpečná manipulátorka, která získávala důvěru svěřenek a pak si s nimi pohrávala? Neuchopitelnost a pochybnosti, jež vzrůstají mezi studentkami i čtenáři, ještě zesiluje úsporné vyjádření a strohý, propracovaný styl knihy. Je psána se sarkasmem a ve fragmentech vzpomínek, které se dívkám vyjevují po letech a v nichž se ukazuje, že se vlivu slečny Brodieové nikdy zcela nezbavily. Kdykoli byla Muriel Spark tázána, odpovídala, že její protagonistka nebyla klasickou silnou vůdkyní a nebudovala kult osobnosti – a že by jí dopřála odpuštění. Dnešní čtenář možná bude mít na svéráznou pedagožku rychle hotový opačný názor, na literárních kvalitách a nečernobílém podání to však nic nemění.

Chvilka jen pro ženy

(...) Kniha zachycuje především zvláštní ambivalenci vztahu mezi dívkami na prahu dospělosti a jejich sebevědomou „vůdkyní“, jejíž protikladná a rozporuplná povaha se formuje vlivem nejrůznějších aspektů, očekávání a vzpomínek. Muriel Sparková dokázala vykreslit své postavy v jejich přirozenosti a lidské nedokonalosti, střídmým, přesto však propracovaným a inteligentním stylem bez patosu. Časopis Time zařadil Nejlepší léta slečny Jean Brodieové mezi sto nejlepších ang­licky psaných románů od roku 1923.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Nejlepší léta slečny Jean Brodieové
Autor:
Sparková, Muriel
Nakladatel:
Prostor
EAN:
9788072604029
ISBN:
978-80-7260-402-9
Originál:
The Prime of Miss Jean Brodie
Překlad:
Pokorný, Martin
Popis:
1× kniha, brožovaná, 192 stran, česky
Rozměry:
12,2 × 19,5 cm
Rok vydání:
2018 (1. vydání)