Kosmas OKO Magazín OKO

Rádio - Rozhovory

Megafon - podcast Kosmasu s Marcelou Pecháčkovou o sestrách Válových

Hostem Megafonu je tentokrát novinářka a spisovatelka Marcela Pecháčková. Svoje zkušenosti, zvláště ty s vedením osobitých rozhovorů z magazínů MF Dnes a Lidových novin a z časopisu Instinkt, využila naplno ve svých zatím posledních knihách. Loni vyšla ta s viníky dopravních nehod, při kterých zemřeli lidé Zabíjím rychle, cena 13 minut - a teď v říjnu 2022 kniha věnovaná osobnosti legendární české malířky Jitky Válové.

| Tomáš Weiss, studio Soundguru

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Veronika Jonášová

"O odsunu Němců se v posledních letech už mluví, ale o specifické situaci v táboře v Hodolanech na Olomoucku jsem neměla tušení," vysvětluje autorka, proč se pustila do psaní své prozaické prvotiny. Ani z domova si nepamatuje, že by se rodinný příběh z poválečné historie připomínal. Veronika Jonášová na něj narazila až v dospělosti, když si s babičkou prohlížela rodinné album.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Jan Novák

"Po deseti letech práce na volné noze mi došly peníze. Nechtěl jsem jít učit nebo někam do kanceláře," vzpomíná Jan Novák na historku vzdálenou třiadvacet let, která ožívá v jeho nové knize Těžký prachy. V listě Chicago Tribune tehdy, v létě roku 1999, vyšel inzerát agentury hledající kurýry na rozvážení peněz. Spisovatel, jenž do té doby nedržel pistoli v ruce, už po třech dnech výcviku seděl ozbrojený v obrněném voze ve službách firmy United Armored Services.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Megafon - nejen o knihách v České televizi s Terezou Willoughby

Jako elév redakce kultury začínala Tereza Willoughby v České televizi zhruba před deseti lety. Kromě reportáží a rozhovorů se podílela také na moderování pořadu Kultura +. Krátce pracovala pro Seznam.cz, kde se kromě zpravodajského obsahu podílela na pořadu Šťastné pondělí. Příležitostně publikuje v řadě periodik a přednáší na Katedře multimédií Vysoké školy ekonomické v Praze. 13. října bude v Knihovně Václava Havla moderovat setkání autorů k zahájení Velkého knižního čtvrtku – podzim 2022.

| Tomáš Weiss, Soundguru

Zemřela Hilary Mantelová - Na dotek - podcast Aktualně.cz: hostem Petra Viziny Michala Marková

S překladatelkou Michalou Markovou o "pornu" na stanici Český rozhlas Vltava i znejistění čtenáře, zda stojí na správné straně dějin, když je popisuje Hilary Mantelová.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Megafon - podcast Kosmasu se Simonou Bagarovou o knize rozhovorů s pečovateli

Simona Bagarová pracuje už několik let se svojí neziskovkou MILA na zlepšení poměrů v domech pro seniory. Minulý rok vydala v nakladatelství Archa unikátní knihu rozhovorů s pečovateli. Nedávno se kniha Hořím dotiskovala a vznikla i její audio-podoba.

| Tomáš Weiss, Soundguru

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Lucie Vaňková

"Můj otec je nepokrytá lež a moje matka je mizerná novinářská práce," oznamuje Ištván Jeseter, hlavní hrdina nového českého románu Putování leklé ryby, který právě vydalo nakladatelství Argo coby knižní debut scenáristky Lucie Vaňkové.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Filip Ostrowski, nakladatelství Absynt

"Nebáli jsme se excelových tabulek. Ani toho, že o knize budeme mluvit jako o produktu," vzpomíná Filip Ostrowski s úsměvem na dobu před sedmi roky, kdy s Jurajem Koudelou založil nakladatelství Absynt. Od té doby spolu česky i slovensky publikují literární reportáže z celého světa, převážně od polských autorů a autorek.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Megafon - s Jozefem Karikou o Trhlině, Propasti, Smršti, ale i o Hladu a Žízni

Nejprve psal knihy o magii a okultismu. Pro budoucího autora temných knih to vůbec nebyla špatná průprava. K většímu počtu čtenářů prorazil s knihami o slovenských mafiánech. Stal se několikrát nejprodávanějším autorem Slovenska. V roce 2014 otevřel ve své tvorbě dveře mystickým thrillerům a hororům. S knihou Trhlina se v roce 2017 definitivně prosadil se svými českými překlady v našich knihkupectvích. Hostem dnešního Megafonu je slovenský spisovatel Jozef Karika.

| Tomáš Weiss, studio Soundguru

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Marek Technik

Románový debut autora, který si říká Marek Technik, je příspěvkem do debaty o českém "něcismu". Tedy o představě, že i když se všechna náboženství nejspíš mýlí, stejně nad námi "něco musí být". Zda to dokáže odhalit takzvaný "zdravý selský rozum", další stálice českého myšlení, je jednou z otázek, na niž kniha hledá odpověď.

| Petr Vizina, Aktualne.cz
Zobrazuji 1 - 10 z 96 příspěvků 123..10 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků