Kosmas OKO Magazín OKO

Rádio - Rozhovory

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Martin Chadima

Duchovnímu Církve československé husitské Martinu Chadimovi přišlo, že současné historické romány jdou trochu po povrchu. „Buď jsou to čisté fantasy bez reálného podkladu, nebo byly napsané hantýrkou 21. století, kde spolu lidé mluví jako v tramvaji, jen mají historická jména. To mi vadilo,“ vysvětluje, co ho přimělo sepsat historickou prózu Poslední kacíř.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Megafon - o práci knižních redaktorů s Jakubem Sedláčkem

Každému, kdo drží v ruce knihu, je jasné, že nespadla z nebe. Tak jako se čtenář neobejde bez autora, neobejde se žádný autor bez redakční práce. Na to, jak je to práce kvalifikovaná a nepostradatelná, je vlastně hodně anonymní. Proto je dnešním hostem podcastu Megafon šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček, který inicioval a sestavil knihu Neviditelné řemeslo, která práci redaktorů jejich vlastními slovy zájemcům přibližuje.

| Tomáš Weiss, studio Soundguru

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Lenka Horňáková - Civade

Česko-francouzská spisovatelka Lenka Horňáková-Civade popisuje fiktivní setkání dvou géniů evropské renesance, pobělohorského exulanta z Čech Jana Amose Komenského a nizozemského malíře Rembrandta van Rijna. Její francouzsky napsaný román Amsterodamské vigilie právě česky vydalo Argo. Autorka nyní píše scénář k filmu režiséra Václava Kadrnky, jehož hlavní postavou bude rovněž Komenský.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Megafon - s Michalem Pařízkem o hudebním multižánrovém časopisu Fullmoon

Tentokrát se budeme bavit o Fullmoonu. Ani ne tak o dorůstání měsíce nebo španělském extra panenském olivovém oleji, ale o multižánrovém hudebním časopisu. Ten vznikl v roce 2010 a v říjnu se dočkal svého 150. čísla. Proto dostal do studia Megafonu pozvání šéfredaktor Michal Pařízek.

| Tomáš Weiss, studio Soundguru

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Alexej Sevruk

„Byla hodná jako většina babiček a jmenovala se Marie. Celý život strávila na Ukrajině, přitom věděla, že má otce Čecha z Berouna. Ke konci života se přestěhovala do Čech,“ popisuje Alexej Sevruk postavu, které se stala předlohou jeho románu Evropanka.

| Petr Vizina

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Jaroslav Rudiš

"Myslel jsem, že z železnice už jsem se vypsal ve Winterbergově poslední cestě, což je železniční román o cestě z Berlína do Sarajeva a dějinách střední Evropy," vysvětluje Jaroslav Rudiš vznik své nové prózy nazvané Návod k použití železnice.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Megafon - s Monikou Oweyssi o audioknihách, Tympanu a hlasech umělé inteligence

V rozhovoru s ředitelkou audioknižního vydavatelství Tympanum a místopředsedkyní Asociace vydavatelů audioknih Moniku Oweyssi dojde na audioknihy z různých stran. Pochopitelně se bavíme o produkci Tympana, ale také o tom, jak dnes lidé audioknihy poslouchají a kupují, jaká je práce s herci, kteří audia namlouvají a jak do audioknižního provozu promlouvá stále víc umělá inteligence.

| Tomáš Weiss, studio Soundguru

Na dotek - podcast Aktualne.cz, host Šimon Koudela

Ve svých devětačtyřiceti se Šimon Koudela stal z filmového a televizního režiséra i scenáristy knižním debutantem. Dosud točil dokumenty pro Českou televizi či společnost Febio, vytvářel projekce pro představení Laterny magiky či baletu pražského Národního divadla. Teď mu vyšel román Nikde tu jsem: Bojovka ulicemi nevědomí.

| Petr Vizina, Aktualne.cz

Megafon - podcast Kosmasu s Janou Kománkovou o knize o Radiu 1

Hostem Megafonu je novinářka a rozhlasová DJ-ka Jana Kománková. Už zhruba před dvěma lety si vzala do hlavy, že napíše knihu o historii první české nezávislé rozhlasové stanice, která začala vysílat v Praze v roce 1991 a příznačně se pojmenovala Radio 1. Následující rozhovor bude nejen o knize a radiu, ale také třeba o pletení.

| Tomáš Weiss, studio Soundguru

Megafon - podcast Kosmasu o Padesátce s Lenkou Kapsovou

Lenka Kapsová (1971) je středoškolskou učitelkou angličtiny a překladatelkou. Z cca 30 přeložených knih uveďme sérii Kostičas Samanthy Shannon nebo knihy s hospicovou tematikou pro Cestu domů jako Obejmi svou smrtelnost nebo Slon v pokoji. K jejím zářezům na pažbě patří také Okem vrány DeSales Harrisona nebo Kdo tančí s vodou Ta -Nehesi Coatese. Její první autorskou knihou je Padesátka, jakýsi manuál o klimakterium nebo menopauze nebo prostě o přechodu.

| Tomáš Weiss, studio Soundguru
Zobrazuji 1 - 10 z 117 příspěvků 123..12 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků