Novinka Skladem

Geniální přítelkyně 2 - Příběh nového jména: Díl druhý

Nakladatel:  Prostor 2017

Anotace

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce,...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(
(1x)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Druhá dávka vypravěčské kouzelnice

(...) Hlavním trumfem této spisovatelky je – vedle vypravěčského umu – důvěryhodnost. V jiném příběhu u jiného prozaika by asi vyznělo rozpačitě, možná až nepřípustně, aby se nakonec jedna dívka zamilovala do toho, kterého miluje ta druhá a od něhož ji ta první předtím zrazovala. Ovšem u Ferrante to přijmeme bez mrknutí oka, neboť vše přesně podává v „nelogické“ logice lidských osudů. Dalším trumfovým esem je příznak, jenž se rovněž nezdá v proudu příběhu nejdříve až tak patrný: Ferrante vítězí tím, že se nevyhýbá popisům proher svých hrdinek, popisům civilním, se vším psychologickým podložím. Elena i Lila umí přiznat prohru a pak umí zase vstát z prachu a jít dál. Jako by se dnes bůhvíproč zapomínalo na to, že literatura – a umění vůbec – je vlastně soutěží v tom, kdo dokáže lépe zachytit, popsat lidské prohry a prohrávání. (...) Eleně a Lile se přihodí v Příběhu nového jména plno věcí. Scházejí se, rozcházejí, zamilovávají se, pracují, studují, přicházejí o panenství i do jiného stavu, ale tím podstatným motorem zůstává jejich přátelství, ona podivná rovnováha.

Spisovatelka Ferrante hledá pravdu v přátelství žen

(...) Také v druhém díle knihy sledujeme surové muže a jejich ženy snažící se manévrovat v prostoru vykolíkovaném patriarchální společností: bité manželky a matky, které preferují syny, protože v dcerách vidí jen pokračování vlastního mizerného života. Elena a Lila každá po svém narušují staré hranice a vyhlížejí do měnícího se světa. Mnoho času i textu bylo věnováno totožnosti autorky, autora, nebo dokonce autorů knihy, kteří se od roku 1992 skrývají za pseudonymem Elena (...) Záměrně neliterárně zpracovaná látka neapolských románů Eleny Ferrante může připomínat romány pro služky s diplomem, červenou knihovnu pro intelektuály. Je to však právě zmíněná pravdivost, díky níž příběh o ženském přátelství ke čtenáři tak niterně promlouvá a z jejích knih dělá bestsellery.Ferrante. Ať už bylo důvodem k této volbě upřímné přání neobtěžkávat dílo biografickými výklady, nebo naopak vlastní nedostupností podnítit zvědavost a zájem, je namístě rozhodnutí respektovat a užívat si interpretační svobody.

CENA ZA GENIÁLNÍ ANONYMITU

(...) Geniální přítelkyně je osobní, otevřené a přímé vyprávění o jevu, jemuž se v literatuře příliš prostoru nedostává - o přátelství žen ve všech jeho odstínech a podobách. Pro čtenáře je podobným zjevením jako svého času film Ridleyho Scotta Thelma a Luisa (1991), s tím rozdílem, že obě hrdinky sledujeme z pohledu jedné z nich a souvisle, nejen v jedné, třebaže rozhodující fázi jejich života.

Bibliografické údaje

Název:
Geniální přítelkyně 2 - Příběh nového jména
Autor:
Ferrante, Elena
Nakladatel:
Prostor
EAN:
9788072603572
ISBN:
978-80-7260-357-2
Originál:
Storia del nuovo cognome. L’amica geniale – Volume secondo.
Překlad:
Flemrová, Alice
Popis:
1× kniha, brožovaná, 424 stran, česky
Rozměry:
12,5 × 20 cm
Rok vydání:
2017 (1. vydání)